Bronzový

V kolika letech se chodilo a v kolika odcházelo z vojny ?

Za komunismu (pokud možno ještě v 50. letech

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pokud jsi nechodil na školu tak po dovršení 18. roku jsi byl pozvaný k tzv. odvodu a pak jsi jen čekal, kdy tě pošlou povolávací rozkaz. Základní vojenská služba trvala 24 měsíců u speciálních jednotek ( na př. letečtí mechanici a pod.) 26 měsíců. Ty dva měsíce byly na útvarech tři ročníky a čekalo se až se noví vojáci alespoň trochu vycvičí a budou moci přebrat úkoly mazáků, kteří teprve potom byli propuštěni do civilu.

Kdo studoval vysokou školu , absolvoval během studia tzv. vojenskou katedru a po ukončení vysokoškolského studia šel ještě na jeden rok k útvarům jako tzv. absolvent ( byli označeni bílou páskou a hodností na náramenících).

Hrubá nekázeň byla trestána vězením po službě nebo tzv. ostrým vězením ( tzv voko bylo max. 21 dní vězení).
Pokud byl někdo veliký průserář mohl dostat i vojenského prokurátora a to pak znamenalo vězení v Sabinově! Mohly to být měsíce i roky. Tento čas se také nasluhoval.
Dny strávené v ostrém vězení se nasluhovaly a o to se šlo do civilu později !
Doplňuji:
Tak to bylo za 1. republiky i za komunistů. Prašť jako uhoď !

Další odpovědi:

Zlatý

po skole...takze to bylo ruzne nejdrive vsak v 18 letech...

Většinou to bylo v 19 letech a vojna trvala dva roky. Branec mohl dostat tzv. "odklad". Průšviháři měli vojnu prodlouženou o tresty.

Zlatý

Za komunizmu nebola žiadna vojenská služba!

Zdôvodnenie:
komunizmus ako politické zriadenie nebol nikde na svete dosiahnutý, takže nemohla byť ani vojenská služba za komunizmu.

Stříbrný

Tak v padesátých letech (teda nevím do kdy to platilo) se chodilo na vojnu sice na 2 roky, ale chodilo se až v jednadvaceti na vojnu ve třiadvaceti z vojny.Ale jak mě otec vypravoval, v těchto letech už bývalo hodně vojáků ženatých a vojenská správa musela rodinám platit nějaké peníze.Takže pak posunuli začátek vojny na dovršení devatenácti let.

Pokročilý

V 18 letech. Pokud jsi dělal školu, tak po škole. Z vojny se jeden čas taky chodilo až po třech letech. Potom se vojenská služba zkrátila na dva roky. Když jsi ale na vojně byl neustále v base, tak to na ty tři roky někdy zase vydalo.

Diskuze k otázce

Zlatý

mosoj

Dotaz zněl od roku 1950.
http://cs.wikipedia.org/…

Stříbrný

lahny

Nevím jak se to tedy počítalo, já beru jen kdy šel můj otec na vojnu a ten šel v jednadvaceti a celý jeho ročník.A právě všichni z jeho ročníku už byli ženáči nebo se ženili ještě během vojny.

Zlatý

mosoj

Odpovídal jsem z hlavy , proto jsem zapoměl na vznik branné povinnosti !!!!

anonym

K odvodu bylo pozvání v 17 letech a vlastní odvod 18-19 let.

Stříbrný

lahny

Nesouhlasím.Žádné pozvání k odvodu jsem nedostal.V 18ti jsem šel k odvodu (1971) a za rok na vojnu (1972-1974).

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3362
Zlatý Drap 1799
Zlatý led 1454
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1080
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.