Upgrade Windows XP Professional. Máte zkušenosti s některými systémy nebo přímo z upgradem z WinXP?

Dobrý den. Od února 2007 vlastním PC. Jako OS jsem si při koupi mohl vybrat mezi WinXP a WinVista. Kvůli vlně negativních ohlasů jsem, ač nechtě, pořídil WinXP. Neměl jsem jinou možnost, protože jsem tehdy moc s PC zkušenosti neměl a neměl jsem ani přístup k internetu, abych mohl porovnat tyto produkty.
O dva a půl roky později vyšel Win7. Měl jsem o něj zájem, ale cena Win7 Home se pohybovala kolem 4500 Kč, což mě zarazilo a stále to nemohu pochopit. Radši jsem zůstal u XP.
Avšak poslední 2 roky se mi WinXP nepochopitelně seká a dokonce i po nenáročné práci v Office po restartu naskočí modrá obrazovka. Nepomáhá ani pravidelná údržba (čištění disku, defragmentace, cCleaner). Občas nezvládá ani více programů najednou (mám veri 32 bit, RAM 3.3 GHz a procesor Intel Core 2 Duo 3.0 GHz). Programy jsou lepší a lepší a XP pořád stejná. Stačila mi podpásovka od Microsoftu, kdy IE 9 (od kterého jsem čekal hory doly) byl pro Vista a výš. Nebo že už dnes hry vyžadují Vista nebo 7.
Chci upgradovat. Už v tomto roce.I přesto, že podpora skončí až v příštím roce. Na Win9 do r. 2015 se mi fakt nechce čekat a pochybuji, že bude levný upgrade z XP na 9 (jestli vůbec bude).
Váhám mezi Win7 a Win8. Nejsem nějak náročný uživatel. Hlavně mi jde o rychlost a jednoduchost. Nic programovat opravdu nebudu. Nebráním se ani modernímu designu nebo funkcím.
Máte zkušenosti s některými systémy (jejich klady a zápory) nebo přímo z upgradem z WinXP? Vyplatí se více Win7 nebo Win8? Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Osobně mám XP profi a nevidím jediný důvod k přechodu na vyšší systém. Jistě, záleží na využití PC, možnostech HW i SW, atd. Teprve až zjistím, že podpora bude skutečně nutná, půjdu na 7.
Pokud budeš chtít přejít na Win7 (doporučuji z těch dvou co zmiňuješ), nejdříve si raději zjisti, zda tvův PC splňuje všachny požadavky:
http://www.microsoft.com/…
K tomu sekání: Podívej se do odkazů, snad problém vyřešíš
http://jnp.zive.cz/…
http://earchiv.chip.cz/…

Další odpovědi:

Zlatý

Windows XP je dneska už zastaralý systém, pomalu lidi tlačím k upgradu nebo přechodu na Linux (Ubuntu, Mandriva, Kubuntu apod.), protože podpora ze strany Microsoftu končí 8. duba 2014. Pak už prostě nebudou vycházet bezepčnostní aktualizace, nic.

Jak jste psal - Microsoft se snaží XP odstavit delší dobu - není tam Internet Explorer 9, není tam Windows Media Player 12, nefungují tam Ofifce 2010 a 2013, nejde tam Windows Live Essentials 2012, řada vývojařů her od XP dala ruce pryč, protože tam nejde DirectX 10 a 11, řada vývojařů těch v uvozovkách lepších programů už XP taky nepodporuje.

Osobně nemám dobrou zkušenosti s těmi upgrady, protože nejsou moc dobře vymyšlený - není to úplně doladěný do konce. Bude lepší udělat prostě novou čistou instalaci.

Na tenhle počítač bych v pohodě dal Windows 7, RAMky má dost, procesor taky dobrý, věřím, že i s pevným diskem a grafickou kartou nebude problém.
Windows 8 je ještě moc nový, osobně doporučuju vyčkat na vydání prvního Service Packu - do té doby radši nový WIndows nekupovat, je to ještě plné much.

Windows Vista není špatná volba, ale už IE10 tam nenainstalujete a podpora taky pomalu končí. Jinak Vista se Service Packem 2 je dobrý systém, opravdu ten Service Pack opravil ty chyby a problémy s výkonem. Už i Service Pack 1 byl dobrým znamením, takže pokud někde se dostanete opravdu levně k Vistě, prosím :-)

A další možností je přejít na nějakou uživatelsky přívětivou linuxovou distribuci s dobrou uživatelskou podporou - například Ubuntu. Výhodou je že tyhle distribuce jsou zdarma a v češtině samozřejmě taky.
O Ubuntu víc na www.ubuntu.cz a řadu zajímavých věcí najdete na http://wiki.ubuntu.cz

Kdyby se Vám Ubuntu nelíbilo, doporučuju se podívat na Kubuntu či Xubuntu - vzhledem mají blíž k Windows a vše, co jde na Ubuntu, funguje zde taky. To znamená že i ty návody a informace na wiki tam taky platí.

Zajímavou volbou může být i Mandriva Linux, která je už malinko jiná, ale má taky docela dobrou podporu. Ve své podstatě má k Windows ještě blíž.

Většinu linuxových distribucí si můžete vyzkoušet bez nutnosti instalace rovnou z CD či USB disku.

Sekání může způsobit tzv. bloatware programy - tedy různé nástrojové lišty (toolabry) od Google, ASK, Yahoo, ICQ, Babylon apod. které jsou de facto k ničmeu a jen zbytečně zpomalují počítač.
Mezi bloatware patří i jiné zbytečné programy, často je tam cpou výrobci počítačů, navrhuju se na to kouknout a když tak to všechno odinstalovat.
Za zpomalením mohou stát i viry, takže doporučuju projet antivirovým&antispyware programem.

Stříbrný

Pro takový počítač je win xp spíše neštěstí. RAM tam bude pravděpodobně vyšší, podle mne 4 GB - ale 32 bitový systém více než cca 3.3 GB nenačte. Takže zbytek je nevyužit. Doporučuji tedy zvolit 64 bitovou verzi.

Další bolest win xp je, že systém delší dobu instalovaný a používaný záhadně tuhne a nepomáhá nic jiného než přeinstalace. Já to dělal každého půl roku. A to sem měl pod kontrolou všechno, co tam instaluji.

Ovšem za sebe bych doporučil win 7. Podle mne se win 8 hodí spíše spolu s dotykovou obrazovkou. A navíc je u win 7 větší jistota kompatibility programů. Měl sem chvíli win 8 na zkoušku ale nevydrželo to dlouho, asi tam trochu hrál roli zvyk.

Navíc se mě win 7 nezpomaluje a to dokonce ani v případě, že počítač několik měsíců neresetuji, pouze k vypínání používám režim hibernace.

Jo a po každé, když nainstaluji jakýkoli větší software - jako je office a podobně, napíšu v nabídce start "msconfig" nebo v cCleaneru je pod položkou "nástroje / start" všechno nového, co brzdí počítač při startu a pracuje na pozadí a zpomaluje. Tak si všimnu, co tam přibylo ale i podle názvu se některé položky dají přiřadit, k čemu co patří. No a deaktivuji to. Například ms office si nainstaluje nějaké indexování, které se po každém startu windows načte a funguje na pozadí, to samé má corel, adobe photoshop, autocad a pokud tyto software instaluji, všechno kontroluji v ccleaneru co přibude a vypínám.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.