Avatar uživatele
Registrovaný

Úleva na daních

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s úlevami na daních za životní pojištění. Pokud si budu nechávat dělat za platbu pojištění každý rok odečet z daní a po několika letech pojistku zruším, budu muset daně vracet, jak mi sdělili v zaměstnání?Děkuji Šárka

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, zaměstnavatel vám to sdělil přesně !

Pokud pojistku zrušíte, aniž byste naspořenou část převedla na jinou smlouvu životního pojištění (= necháte si vyplatit tzv. odbytné), tak bude muset ZDANIT vše co jste si z té zrušené smlouvy za uplynulá léta odečetla.

Tzn. pokud jste např. v uplynulých 5 let vždy uplatňovala nezdanitelnou částku 12.000 Kč / rok, tak si budete muset v nejbližším daňovém přiznání zvýšit zákald daně o 60.000 Kč.

-----------

§ 15/6 Nezdanitelná část základu daně

6. ...při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby trvání pojištění nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, s výjimkou pojistných smluv, u nichž nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odbytné a zároveň rezerva nebo kapitálová hodnota pojištění bude převedena na novou smlouvu soukromého životního pojištění splňující podmínky pro uplatnění nezdanitelné části základu daně.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 689
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 208
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.