Pamprlice

Jaké jsou úlevy na daních pro studenty pracující na HPP?

Pracuji na hlavní pracovní úvazek a zároveň jsem zapsána jako student prezenčního studia. Kdo má zkušenosti s tím, o jakou částku se měsíčně snižuje základ daně z příjmu?

Nejlepší odpověď
Dandi

Student má 4020 roční slevu na dani pracující na HPP.

Při výpočtu měsíční mzdy zaměstnavatel postupuje tak, že nejdřív od hrubého příjmu odečte platby na sociální a zdravotní pojištění. Následně se vypočte daň od které se odečtou slevy na dani. V případě studenta to kromě běžné slevy na poplatníka (v současné době 600 Kč měsíčně) znamená i slevu na studenta (200 Kč měsíčně). Nárok na tuto slevu je podmíněn předložením potvrzení o studiu. Ostatní slevy na daních jsou poskytovány individuálně (například invalidita).

Na konci daňového období se student musí rozhodnout, zda požádá o roční zúčtování či přiznání podá sám. O roční zúčtování lze požádat pouze v případě, že má příjem ze závislé činnosti od jednoho nebo postupně od více plátců daně (nikdy však současně). Ostatní příjmy (§ 7 – 10 ZDP) nesmí být vyšší než 6000 Kč. Další podmínkou ročního vyúčtování je podepsání Prohlášení k dani (nejpozději do 15. února po uplynutí předmětného roku).

Pokud student nesplňuje výše uvedené podmínky, či se z jiného důvodu takto rozhodne, musí podat sám daňové přiznání. Znamená to, že bude od všech zaměstnavatelů potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech. V případě, že jste nikdy předtím nepodávali daňové přiznání, vyplatí se požádat někoho zkušenějšího o pomoc.

Vzhledem k zpravidla nižším příjmům, které studující dosahují, existuje velká pravděpodobnost, že studentovi vznikne přeplatek na daních. Ten mu pak bude vyplacen zaměstnavatelem (při ročním zúčtováním) či státem (při podání daňového přiznání).

Prozatím jsme se zabývali případy, kdy student podepsal Prohlášení k dani. Pokud by však tento formulář nepodepsal, jeho příjem by se stal samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně. Jestliže měsíční příjem u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 5000 Kč, zdaní se 15% jednorázovou srážkovou daní a nevzniká mu povinnost podat přiznání. Pokud přesáhne tuto hranici, zaměstnavatel mu srazí zálohu na daň podle tabulky (nejméně 20 %) a zaměstnanec musí podat daňové přiznání na daný rok.

Postup při zdaňování studentské práce se může jevit jako složitý. Naštěstí ve většině případů to stejně dopadne tak, že po podpisu Prohlášení k dani většinu nutných záležitostí pro vás udělají účetní zaměstnavatele.

Zdroj: http://www.fi­nance.cz/zpra­vy/finance/76864-zdanit-sve-prijmy-musi-i-student/

Další odpovědi
alenka901

Jako studenti máme nárok na slevy na dani:

  • na poplatníka i
  • na studenta

a to ve výši za celý rok, i když jsme třeba podnikali nebo byli zaměstnaní jen dva měsíce nebo dva týdny.

Tyto slevy uplatníme buď

  • ve svém daňovém přiznání po skončení roku – tak můžeme uplatnit celoroční částky, na které máme v každém případě nárok
  • nebo prostřednictvím svého zaměstnavatele

o buď u něj podepíšeme Prohlášení poplatníka k dani na konkrétní měsíc
o nebo při zúčtování daně – tak můžeme uplatnit celoroční částky, na které máme v každém případě nárok