pulevu

sleva na manželku a dítě?

Už sem z toho mimo muže manžel uplatnit slevu na mě?
Dobrý den mám prozbu trochu v tom tápu ..Sem na Rodičovské dovolené amám ŽL nákup prodej mám to jako vedlejší činost tak neplatim ani sociální ani zdravotní .A ted k jádru věci manžel ted přišel domu stim ,že muj příjem nesmí přesáhnout 68 000,– a je to tedy čistý výdělek ?? když po odečtená všch výdaju (poštovne,clo,au­kro) a všeho sem na nějakých 46 000,– za rok čistého máme nárok na slevu na manželku nebo ne? a mužu si i já když budu dělat danový získat bonus na prcka?
Doplňuji:
No neplatim protože je to první zdanovací období a věděla sem že muj měsíční výdělek nepřesáhne 4500,– ta sem věděla,že Na Rodičovský příspěvěk mi nemužou sáhnout.Netajim nikde svuj příjem.A pravě ted nechápu všude když se pročítám tak přeci muj výdělek nesmí přesáhnout 68 000,– a muže to bejt klidně i s podnikání.Hrubý příjem jak se k němu dostanu je to výdělek po odečtení právě položek jako aukro,poštovný??

Nejlepší odpověď
jmhad

Pokud máte jakýkoliv výdělek,pak si musíte podat daňové přiznání sama.Tam si odečtete z vypočítaného základu daně 23640,–.Slevu na dítě uplatní manžel ve výši 11604,–korun,což zřejmě bude výhodnější.Manžel si může na Vás uplatnit slevu jedině v případě,že nemáte žádný příjem. Je chybné se domnívat,že Vaše podnikání je nějakou vedlejší pracovní činností a je chybou,že neplatíte žádné pojištění. Možná,že Vámi přiznaný příjem by ovlivnil Vaši mateřskou.Musíte si to spočítat a zvážit,zda své příjmy máte dále tajit.Ale mohu Vás ujistit,že FÚ na Vaši činnost přijde a své dostane,pocho­pitelně s přirážkou.Zejména pokud podnikáte přes internet /zmiňujete aukro/.
Doplňuji:
doplnění
já zase nechápu,kde jste vzala oněch 68 tisíc při kterých nemusíte vyplnit daňové přiznání.Zákon mluví o 15. Pokud toto vyplníte,pak jsou v něm rubriky příjem z podnikání a vydání a rozdíl je základ daně.Z toho 15 % je daň.Od této daně si odečtete jako poplatník 23640 korun.
Jednoduchým výpočtem 23640:15*100 zjistíte, že ročně si bez danění můžete vydělat 157600,tedy asi 13000 měsíčně. Ale manžel nemůže na Vás žádnou slevu požadovat,protože máte ŽL!,což se dá zjistit. To by jste ho musela mít uložený na ŽÚ. Vyzvedněte si na FÚ onen tiskopis a cvičně si jej vyplňte a uschovejte k účetnictví.Pokud jste tedy žádné zálohy neodváděla,podávat jej nemusíte i když je to proti zákonu.Ale úředníci na FÚ tohle někde tolerují,aby jim ubyla práce.Ale když tam půjdete teď,nebude tam ještě nikdo a oni Vám řeknou tak či onak a příště už budete mít úplně jasno.

Další odpovědi
kropitko

Bohužel neuvádíte, jaký je váš hrubý příjem. Pokud váš hrubý příjem překročil 68000,– tak manžel na slevu nárok nemá. Rodičovský příspěvek se nezapočítává. Slevu na dítě můžete uplatnit buď vy, nebo manžel. To už je na dohodě. Stejně tak můžete uplatnit vy slevu na manžela, pokud jeho hrubý příjem nepřekročil 68000,– .
zálohy na sociální si platíte pokud nedojde k překročení rozhodné dávky do prvního přehledu zálohy na sociálním, pak vám podle rozhodného příjmu budou vyměřeny případné doplatky a případné zálohy.

Hrubý příjem, neboli příjem z podnikání, není zisk, tzn., že je to celková částka, kterou jste přijala v tomto zdaňovacím období, po odečtení veškerých nákladů je to zisk, nebo-li čistý příjem.
Výše zisku pro rok 2011, abyste nepřesáhla hranici je 59.373,– takže vy si platit skutečně nemusíte.

Pane jmhad, vy tu motáte hrušky s jablkama. Částka 68000,– je rozhodující proto, aby si jeden s manželů mohl odečíst toho druhého, nikdo se nikde nebavil o vyplňování daňového přiznání.
Manžel by slevu mohl uplatnit, pokud příjem manželky nepřesáhl zmíněných 68000,–, je jedno jestli je to na ŽL.
Zálohy odvádět na sociální nemusela, jelikož podnikala první rok. A hlavně její příjem nepřesáhl hranici nutnou pro placení těchto záloh.

anonym

Dobrý den,
Neuvedla jste informace, aby se z toho dalo srozumitelně vyvodit, oč se jedná. Pokud jde o dítě, tak tam nejde ale v žádném případě o daňový odpočet. Vždy se jedná o daňový BONUS, který na děti můžete uplatnit a bude Vám proplacen v případě, že Vám tuto částku nepokryje výše daně z příjmu. To by ve Vašem případě určitě nenastalo. Svůj příjem z podnikání, ve výši, kterou jste uvedla, zdanit musíte sama, ale to ještě není důvodem, proč by na Vás nemohl mít daňový odpočet na vyživovanou manželku manžel.Tady je nutné ujasnit, zda pobíráte celé období roku 2011 mateřskou dovolenou a rodičovský příspěvek, nebo jenom rodičovský příspěvek. Do příjmu musíte zahrnout to, co není sociální dávka. Podle toho zjistíte jak vysoký příjem máte. Sociální dávkou není mateřská, ta nahrazuje Váš příjem.
Pokud to píšete správně, tak zdaníte 46 tisíc a odpočet na Vás manžel uplatní. Ještě si ověřte, jak je to s tím rodičovským příspěvkem. Ten byste započítávat nemusela, mateřskou ano. Uplatnit daňový bonus na dítě může jenom jeden z rodičů. Již jsem psala, že ten kdo jej neuplatní dokládá potvrzení o této skutečnosti do daňového přiznání druhého rodiče. Snad je to již vše srozumitelné, kdyby ještě něco bylo třeba ujasnit, napište do diskuze. Je zbytečné kvůli jedné otázce znovu a znovu otevírat další dotazy.

ivzez

Je tu další období ročního zúčtování daně z příjmu a daňových přiznání,
takže se může hodit opravit odpovědi uživatele/lky Kropítko:

V případě dětí jde o daňovou úlevu na vyživované dítě.
O daňový bonus jde jenom v případě nízkých příjmů → tak nízkých,
že z výsledné daně nelze odečíst celou slevu na dítě/děti.
Daňovým bonusem je částka, o kterou úleva na dítě překračuje daň.

Podmínkou pro uplatnění daňového bonusu je roční příjem
odpovídající minimálně šestinásobku minimální mzdy.

pulevu

Moc vám děkuju je to první srozumitelný pro mě…protože nevim jestli ste si všimhla u minulé otázky mi řekly oba,že Rodičovský příspěvěk s edo výdělku počítá a když mám jký koli příjem nesmí žádat ani o tu slevu na mě manžel.Tak to už sem z toho potom jelen.Moc vám děkuju ještě si vše zjistim abychom neudělaly nějakou chybu ,ale aspon vim čeho s echytit děkuju

anonym

Paní Pulevu. Trochu jsem to zamotala právě já, protože jsem dost dobře nepochopila, o co se jedná. Za to se omlouvám. Řešila jsem stejný případ u svého klienta, ale tam opravdu v daném roce byla i mateřská i rodičovský příspěvek. Za to se omlouvám. Ještě mne ale napadá, že byste se měla podívat, jak to bylo s daňovým přiznáním manžela v loňském roce. Pokud na Vás neuplatnil odpočet i za rok 2010 a Vy jste už byla na mateřské, tak byste měla zjistit, zda by dodatečně tento odpočet nevyšel i za ten předchozí rok. To by potom stálo za to podat opravné daňové přiznání. Má to ale smysl jenom v případě, že manželovi daňová povinnost za rok 2010 vyšla. Podívejte se na to a bude-li třeba, tak se ozvěte a dáme to dohromady. A ještě jedna drobnost – pokud tady chcete poděkovat, tak se to řeší tím, že dáte k odpovědi palec. Ale i tak budu ráda, když Vám moje odpovědi pomohou.

pulevu

Loni manžel na mě právě slevu uplatnil byla sem jen jeden měsíc na mateřské a zbytek na Rodičovské dovolené,ale nepodnikala sem.Tak pravě ted na mě vyrukoval stim jestli mi to přesáhne v tu chvíly sem absolutně nevěděla jak se dostanu k Hrubému příjmu z čeho jelikož opravdu v týhl evěci nevim absolutně nic možná se ptám jak blbec,ale opravdu nevim jak s ek tomu dostat a jsem člověk ,že dokud nemám uplně jistotu tak furt tápu.

anonym

V tomhle směru si s tím, jestli se ptáte pořád dokola, nelámejte hlavu. Nemám ráda, když někdo něco neví a nedoptá se jen proto, že se ostatní na to dívají s despektem. Já v téhle komunitě narazila, protože jsem chtěla konkrétní a srozumitelnou odpověď. Potom jsem si informaci na jednu otázku zjistila jinde a na druhou mi přišla asi po třech dnech. Vidíte to, 20 let dělám daňová přiznání a stejně jsem měla problém pochopit, jak to máte s tím rodičovským příspěvkem. Vycházela jsem z toho, že když chcete uplatnit odpočet za loňský rok, že jste na mateřské krátkou dobu. Přišlo mi z toho jasné, že jste zatím na Vás odpočet neuplatňovali. Kdybychom to nechaly tak, byly jsme obě na omylu. No a teď tedy ten příjem. Do příjmu musíte zahrnout vše, co Vám hotově, nebo převodem na účet přišlo z titulu podnikání. Jedná se jen o příjem. Náklady se do výpočtu nezahrnují. Je tedy otázka, co do příjmů zahrnout musíte. Tuto částku jste neuvedla. Doklady si důkladně zkontrolujte a vyřaďte vše, co nepatří do roku 2011 a není příjmem z podnikání. Držím palce, aby to vyšlo a na odpočet jste se dostali. Když bude třeba, klidně se mi ozvěte na mail, mám ho volně přístupný. Laďka

pulevu

Raději sem vám podrobněji poslala do emailu…abych tady blbýma otázkama nezaplácala celej blog..:ú)

kropitko

Ono to není tak složité, to jen tak vypadá,, 🙂

pulevu

Já věřim,že ne nemyslim si ,že bych byla totálně blbá..:D ale jd eo to člověk se dočítá zeptá a když vám tamhle tvrdí jeden něco a druhý to v tu ránu vyvrátí tak nemužu najít tu správnou cestu…:D a už sem z toho vyřízená manžel naléhá že už to potřebuje papír jestli jo nebo ne ..A já si stále nejsem jistá…:) Každopádně to asi vzdám a odnesu učetní já bych nerada někde dělala nějakej podvod ještě to tak..:)

kropitko

Takže manžel je zaměstnanec? Tak aŤ uplatní bonus na dítě on a pak rovnou každý měsíc. Stačí, aby vyplnil u učetní prohlášení a vy mu dodala čestné prohlášení, že bonus neuplatňujete vy.

pulevu

Ano manžel je jako zaměstnanec.No pravě to byla ta otázka jestli on muže uplatnit slevu na mě a i na malýho zároven…?

kropitko

Ano může na oba, jediné co je tam je ten váš příjem. Na malýho může na 100% a na vás jen když váš příjem nebude vyšší než 68000