pizlicka

jak jsou zdaněné příjmy z najmu?

jsem nezaměstnana,vedena na U.P,mam moznost,mit prijem z najmu.jak je zdaněn tento prijem, musela bych si sama platit soc.a zdravotni pojisteni-tudíž,vyřadili by mě z U.P?

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud nemáš danou nemovistost v obchodním majetku (tedy jsi majitelem ty jako soukromá osoba a nikoli jako podnikatelka), daníš příjmy podle §9 Zákona o daních z příjmů – a to:

  • do ročního příjmu 6.000,– nemusíš podávat daňové přiznání
  • z příjmů si můžeš odečíst výdaje (opravy,údržba…) buďto paušálema nebo prokazatelně
  • daní se jako příjem (daň z příjmu)
  • i pokud jsi nezaměstnaná, nemusíš na základě těchto příjmů platit sociální ani zdravotní

Další odpovědi
zzzzz

Jedná se o vedlejší příjem, ne o práci, takže na ÚP být vedena jako uchazeč o zaměstnání být můžeš. Daní se to 15% z čistého příjmu. To znamená od toho co celkem dostaneš odečteš všechny prokazatelné náklady např. na opravu nemovitosti atd. vyjde ti příjem, z něj odvedeš finančáku 15%. Pokud budeš mít příjem v roce 2014, tak tu daň platíš až v roce 2015 za celý rok najednou.
Doplňuji:
Ahoooooooj jsem si až teď všimla, že si to ty 🙂

Drap

Stejně jako každý jiný příjem