kropitko

Ahojky, potřebuji si ověřit informace o Daňovém zvýhodnění na dítě, zajímám se o to, jestli je nutné dítě hlásit hned?

Jde o to, když jeden z rodičů nastoupí do zaměstnání a nahlásí jen jedno dítě na sebe, tak jestli další dítě může nahlásit až v době, kdy se dělá daňové přiznání a uplatnit slevu i na něj. Dejme tomu, že druhý z rodičů neměl příjem, tak si tedy nemá, kde zažádat o daňové zvýhodnění. Díky
Doplňuji:
Stando díky, jde o to, že jeden rodičů si nahlásil 1 dítě na sebe, další dítě(druhého z manželů, žijící ve společné domácnosti neuplatnil) to si chtěl uplatnit druhý z rodičů, ale práci nesehnal, tak se sleva během roku na toto dítě neuplatňovala(jde o starší dítě, ne během roku narozené). Takže otázka zní, zda ten z rodičů, který podává daňové přiznání prostřednictvím zaměstnavatele může tuto slevu teď dodatečně uplatnit. Tím, že to oznámí zaměstnavateli. Asi jsem se v tom trochu zamotala, snad to bude srozumitelné. Díky moc. 😁

Nejlepší odpověď
standa

Ne, nemusíte narození dítěte hlásit ihned, ´slevu´ na dítě lze uplatnit i zpětně:

  1. prostřednictvím zaměstnavatele, kterému podepíšete tzv. růžové prohlášení
  • zaměstnavatel pak udělá roční zúčtování daní a slevu uplatní zpětně od data narození dítěte

nebo

  1. prostřednitvím daňového přiznání, které si budete dělat sama (do 31.3.2012)

Doplňuji:
Zamotaný to není, život přináší řadu ´složitostí´ 🙂

Pokud zaměstnanec podepíše růžové prohlášení a zde jasne uvede, že slevu uplatňuje za své dítě za celý rok + a doloží od druhého rodiče dítěte buď čestné prohlášení, že sleva nebyla uplatněně nebo doloží potvrzení od jeho zaměstnavatele, že sleva nebyla uplatněna, tak jsou splněny všechny podmínky pro uplatnění slevy u tohoto zaměstnance (tj. prvního z rodičů)

kropitko

Stando, jste zlato, moc děkuji. Já jsem si to myslela, jen mě dnes rozhodila učetní, která tvrdila, že to takhle nejde. Díky