Rozvod – společný majetek – družstevní byt

Dobrý den, s manželem se chceme rozvést a v současnosti řešíme majetkové vypořádání. Ještě před uzavřením sňatku jsem se stala členkou BD, zaplatila jsem část podílu a rok po sňatku jsme zde začali bydlet. Nájem a poplatky jsme platili na polovinu, peníze odcházely z manželova účtu. Manžel není členem BD. Zajímalo by mě, zda má právní nárok na byt, či na jeho podíl, případně jaké další nároky by mohl mít.

Odpovědi
standa

Z textu otázky není úplně zřejmé, KDY vám
vzniklo PRÁVO na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu.

Pokud to bylo PŘED SVATBOU (což mi ale z textu otázky nevychází – cituji: „Ještě před uzavřením sňatku jsem se stala členkou BD, zaplatila jsem ČÁST podílu…“) pak exmanžel pozbyde rozvodem právo nájmu k bytu – viz § 705 občanského zákoníku.

A proč mi z textu vaší otázky nevychází, že jste se stala členkou družstva před svatbou? No protože podle obchodního zákoníku se nemůžete stát členkou družstva ještě před splacením základního členského vkladu nebo vstupního vkladu… a já nevím jak to bylo s tou „částí podílu“ .

Pokud jste se členkou BD stala až po svatbě, tak máte oba stejná práva a pokud se nedohodnete, tak bude muset rozhodnout soud.

Btw. manžel se členem BD stal ´ze zákona´ a to tím, že jste se vzali…, pokud jste se Vy stala členkou před svatbou, tak manžel rozvodem ztrácí členství v BD. Pokud jste se však členkou družstva stala až po svatbě, tak členem družstva zůstane ten, který bude v bytě dále bydlet, o čemž při nedohodě rozhodne soud.

§ 705/2 občanského zákoníku
Nabyl-li práva na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu jeden z rozvedených manželů před uzavřením manželství, zanikne právo společného nájmu bytu rozvodem; právo byt užívat zůstane tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství. V ostatních případech společného nájmu družstevního bytu rozhodne soud, nedohodnou-li se rozvedení manželé, na návrh jednoho z nich o zrušení tohoto práva, jakož i o tom, kdo z nich bude jako člen družstva dále nájemcem bytu; tím zanikne i společné členství rozvedených manželů v družstvu.