Avatar uživatele
Registrovaný

Rozvod - společný majetek - družstevní byt

Dobrý den, s manželem se chceme rozvést a v současnosti řešíme majetkové vypořádání. Ještě před uzavřením sňatku jsem se stala členkou BD, zaplatila jsem část podílu a rok po sňatku jsme zde začali bydlet. Nájem a poplatky jsme platili na polovinu, peníze odcházely z manželova účtu. Manžel není členem BD. Zajímalo by mě, zda má právní nárok na byt, či na jeho podíl, případně jaké další nároky by mohl mít.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Z textu otázky není úplně zřejmé, KDY vám
vzniklo PRÁVO na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu.

Pokud to bylo PŘED SVATBOU (což mi ale z textu otázky nevychází - cituji: "Ještě před uzavřením sňatku jsem se stala členkou BD, zaplatila jsem ČÁST podílu...") pak exmanžel pozbyde rozvodem právo nájmu k bytu - viz § 705 občanského zákoníku.

A proč mi z textu vaší otázky nevychází, že jste se stala členkou družstva před svatbou? No protože podle obchodního zákoníku se nemůžete stát členkou družstva ještě před splacením základního členského vkladu nebo vstupního vkladu... a já nevím jak to bylo s tou "částí podílu" .

Pokud jste se členkou BD stala až po svatbě, tak máte oba stejná práva a pokud se nedohodnete, tak bude muset rozhodnout soud.

Btw. manžel se členem BD stal ´ze zákona´ a to tím, že jste se vzali..., pokud jste se Vy stala členkou před svatbou, tak manžel rozvodem ztrácí členství v BD. Pokud jste se však členkou družstva stala až po svatbě, tak členem družstva zůstane ten, který bude v bytě dále bydlet, o čemž při nedohodě rozhodne soud.

-----------------

§ 705/2 občanského zákoníku
Nabyl-li práva na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu jeden z rozvedených manželů před uzavřením manželství, zanikne právo společného nájmu bytu rozvodem; právo byt užívat zůstane tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství. V ostatních případech společného nájmu družstevního bytu rozhodne soud, nedohodnou-li se rozvedení manželé, na návrh jednoho z nich o zrušení tohoto práva, jakož i o tom, kdo z nich bude jako člen družstva dále nájemcem bytu; tím zanikne i společné členství rozvedených manželů v družstvu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.