blanž

vypořádání sjm

Manžel odjel do lázní kde si našel milenku ,přijel si jen pro věci své i některé ze společné domácnosti a odstěhoval se k milence ,nemohla jsem platit vysoký nájem tak se byt prodal a peníze sem měla investovat do nemovitosti která je v sjm ,bohužel mě stavební firma okradla o vyšší částku a řešila to policie,nemohla jsem zaplatit dluhy jak jsme se na tom dohodli s manželem, ústně dohodli ,bydlím nedokončeném rd a manžel mi vyhrožuje že dům prodá a mě vystěhuje i se synem ,požaduje po mě polovinu peněz z prodeje bytu,potřebuji vědět jestli mě může vystěhovat bez náhrady bydlení
Doplňuji:
byt byl družstevní a prodali jsme práva .manžel na nic nepřispívá ani po ročním odloučení ,prostě nic neřeší a já nevím jak to řešit ,pokud se prý nedohodneme tak to nejde řešit to mi sdělil právník,prostě mi nechal peníze z bytu at opravím domek ,smlouvu jsem měla já osobně se stavebníkem ,manžel se o nic nestaral ani se k tomu nechtěl vyjadřovat,dluhy vznikly za manželství ale manžel odmítá platit s tím že je to psáno na mě a já měla po ůstní dohodě napřed zaplatit dluhy a až potom co by zůstalo si nechat opravit domek ,aby sme měli se synem kde bydlet ,jelikož jsem to udělala tak že jsem napřed začala opravovat domek aby sme měli kde bydlet a pak až že zaplatím půjčky tak m řekl že ho to nezajímá ,že jsme měli dohodu.rodiný dům sme koupili splečně s manželem,do­hodnout se na ničem nechce

Nejlepší odpověď
standa

Váš příběh je dost ´zamotaný´ a bez odpovědi na íže položené otázky je velmi obtížné podávat jakékoli objektivní stanovisko. Pokud to shledáte za užitečné, tak na ty dílčí otázky odpovězte…, pak se uvidí co se s tímto „případem“ dá dělat dál.

„Manžel odjel do lázní kde si našel milenku ,přijel si jen pro věci své i některé ze společné domácnosti a odstěhoval se k milence“
Standa: potud je to z PRÁVNÍHO pohledu ok, ale dál už je to nejasné…

„nemohla jsem platit vysoký nájem tak se byt prodal“
Standa: čí to byl byt ? spadal do SJM ? Proč byste nájem měla platit jen Vy ? POkud je byt v SJM a přestože zde druhý z manželů nebydlí, tak tento společný vlastník má své povinnosti…

„peníze sem měla investovat do nemovitosti která je v sjm“
Standa: kupní cena bytu byla investována do společné nemovitosti s prokazatelným souhlasem obou manželů? Existuje nějaká smlouva (o dílo), na základě které bylo investováno do té nemovitosti? Kdo je na smlouvě jako objednatel?

„bohužel mě stavební firma okradla o vyšší částku a řešila to policie“
Standa: kdo byl poškozený? pouze Vy nebo oba manželé?

„nemohla jsem zaplatit dluhy jak jsme se na tom dohodli s manželem, ústně dohodli“
Standa: ty dluhy byly jen vaše ?

„bydlím nedokončeném rd“
Standa: kdo je vlastníkem RD ? Jak se tento dům dostal do SJM ?

„manžel mi vyhrožuje že dům prodá“
Standa: pokud je dům pouze v jeho vlastnictví, tak to teoreticky může udělat…, ale z výše uvedeného nevyplývá, že by k onomu RD měl manžel výhradní dispoziční právo, takže bez vašeho souhlasu nemůže prodat ani svoji ideální polovičku, která mu plyne ze SJM

„mě vystěhuje i se synem“
Standa: i kdyby čistě teoreticky dům prodal, tak vůči vám i synovi bude mít (vedle vyživovacích povinností) i povinnost zajistit bytovou náhradu, protože vy byste se se synem nacházela v postavení nájemce, který má nesporná práva na bydlení

„požaduje po mě polovinu peněz z prodeje bytu“
Standa: určitě to takto jednoduché nebude, pro úspěšný rozvod musí být soudem schválena dohoda o rozdělení SJM a nelze zjednoduše vytáhnout jen kus majetku (prodej bytu) a ten samostatně dělit…, dělit se bude veškerý majetek (aktiva i DLUHY) a to rovným dílem !!!

„potřebuji vědět jestli mě může vystěhovat bez náhrady bydlení“
Standa: NEMŮŽE !!