MaXoXo

Jaký je rozdíl mezi níže uvedenými formami zápisu lineární funkce?

Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi touto formou y= -|-1-x|+2 (tento zápis mi neuznala)
a touto y= –1|x+1|+2
protože když si tyto funkce dám do Photomathu, tak ten graf je úplně stejný, ale učitelka mi to neuznala…
(jedná se pouze o graf a tento funkční předpis)

Odpovědi
Kelt

Tak se na to podívej, já si to musel rozepsat. Takže platí rovnost tehdy, když levé strany se rovnají pravým stranám. Takže na obou stranách je y, a jdeme na pravou stranu. Tam se přičítá dvojka, takže to ponecháme. Všímejme si absolutní hodnoty, je násobena mínusem, nebo mínus 1, to je stejné. A zbývá absolutní hodnota a ta může být jedině nezáporná, tedy nula nebo kladné číslo.
Pro x + 1 je x větší nebo roven minus jedné
ale pro druhý příklad, je x menší nebo roven minus jedné. A to není stejné.
Takže jsi tam měl chybu a udělala dobře, že ti to neuznala.

Alesh

Jo, je to totéž, nevím, co přesně jí může vadit, ale nejspíš zbytečně mnoho mínusů, protože ten výraz uvnitř absolutní hodnoty můžeš klidně znegovat, bude se to chovat stejně, tj. z „-1-x“, můžeš udělat „1+x“, což se spíš zapisuje v opačném pořadí tedy „x+1“ (vlastně stejně by to platilo i u té záporné varianty, tedy „-x-1“). Podle mě nejčistší zápis je y= -|x+1|+2 (tu jedničku bych vynechal, podle mě stačí jen ten mínus, absolutní hodnota je v lecčem podobná závorce a taky bys nepsal „-1(x+1)“, ale jen „-(x+1)“).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Kelt: netuším, kde tam vidíš rozdíl.
MaXoXo: Mohla se splést, nebo se jí nelíbil postup.