Monyszek

Lineární rovnice

Prosím o podrobný popis jak vypočítat lineární rovnice, nerovnice a soustavy 2 rovnic o 2 neznámých. Na matematiku moc nejsem, tak aby to bylo prosím pochopitelný:)
Doplňuji:
No hlavně mi dělají problémy rovnice se zlomky, jakékoli. Tohle je jeden příklad, který mám zrovna na očích:
5×-1/2 + 1–2×/3 = x/2

Nejlepší odpověď
bolak

Z pouhého popisu moc chytrá nebudeš, když už i učitelka matematiky ve svém oboru selhala. Nejlíp když sem hodíš nějaký příklady který ti nejdou, kterým nerozumíš a my tě popostrčíme.
Doplňuji:
Tak zlomky víš jak se řešej, musíš najít společnýho jmenovatele. Na první pohled vidíš, že to bude 6. (v jednotlivých jmnovatelích máš 2jku a 3jku a ty mezi sebou vynásobíš)

Obě strany rovnice potom vynásobíš společným jmenovatelem – zde číslem 6.

6(5×-1/2+1–2×/3)=6 (x/2)
30×-6/2+6*1–12×/3=6×/2
30×-3+6–4×=3×

Pak převedeš jednotlivé členy na jednotlivé strany tak aby jsi na jedné straně měla pouze neznámé (x) a na druhé straně poue „známé“ (čísla).

Základní pravidlo, že při převodu z jedné strany rovnice na druhou se změní znaménko na opačné, určitě znáš.

30×-4×-3×=+3–6
23×=-3
x=-3/23 (což je nějakejch –0,13)

Vyšlo to teda dost divně ale takhle nějak by to mělo bejt :)

Další odpovědi
manon

Pokus se nejdřív projít si látku v učebnici a krok po kroku si projít vzorové příklady – řešené v učebnici. To by mělo pomoct.

bolak

A nahoď další, nudím se :)