Avatar uživatele
bolak

Proč se nesoudí pokus o vraždu stejně jako vražda?

Proč není za pokus o vraždu stejný trest jako za vraždu? Vždyť pokud se jeden pokusí zavraždit člověka a uspěje, a druhej se pokusí zavraždit člověka a kterej to čirou náhodou přežije, tak pořád je to ten samej čin, ne? Přece nezáleží na tom jak to dopadlo, protože to je věc náhody jestli to oběť přežije či nikoliv, a soud by neměl rozhodovat na základě náhody a štěstí, nebo ne?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? iceT, johana 56, zzzzz, zjentek, Dane před 3504 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

Soudí. Pokus se bere jako dokonaný trestný čin, i příprava je pokus.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Trestnost pokusu:
§ 21 odst. 2 tr. zákoníku.

Mimořádné snížení trestu u pokusu:
§ 58 odst. 5 tr. zákoníku

Sazby za vraždu jsou různé:
§ 140 tr. zákoníku

Trestní zákoník třeba zde: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hornisse

Hodně záleží jak došlo k tomu, že šlo o pokus a ne o vraždu. Pokud to bylo jen dílo náhody, jakože ten člověk přežil čirou náhodou, pak je rozdíl prakticky jen v tom slůvku a ani trest se od vraždy lišit nebude.

Jenže v dnešní době je taky možná celá řada pokusů o vraždu, kde přežití osoby není dílem náhody a je vhodné to reflektovat na trestu. Typický příklad je bodnutí nožem do břicha. Dnes už v podstatě nic hrozného, protože díky modernímu lékařství je ohrožení na životě minimální a trvalé následky buď rovněž minimální, nebo rovnou žádné. Jenže z právního hlediska jde jednoznačně o pokus o vraždu, protože bez poskytnutí lékařské pomoci by byla naděje na přežití hodně nízká.
Teoreticky za takovéhle bodnutí můžeš dát trest jako za dokonanou vraždu, jenže pak ostatní nebudou mít motivaci nosit nože, ale raději budou mít něco účinnějšího a čin dokonají. Když trest proti dokonané vraždě zmírníš, dáš jim naopak najevo, že přece jen existuje nějaká hranice.

Drtivá většina pokusů o vraždu dnes patří do druhé skupiny, protože pokročilá medicína dokáže zachránit prakticky kohokoliv, kdo se dožije sanitky. Proto jsou i běžně tresty za pokusy nižší.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
L.G.

Zjednodušeně je krpa ve škodlivosti následku, v případě dokonané vraždy je následek nevratný a určitě i škodlivější než ponechání na živu, pakliže tedy nedojde k drastickému snížení kvality života proti výchozímu stavu, kdy se ponechání naživu jeví jako smrt zaživa.

před 1060 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Viera

Mám za to, že se to netrestá stejně z toho důvodu, že pokus o vraždu je dílem dokonaným nedokonaným ve stádiu pokusu.

před 3210 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Hornisse: no, zase nepřeháněj s tím superlékařstvím, když někomu probodneš střevo nebo plnej žaludek tak je prakticky mrtvej

před 3503 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hornisse

Proč by byl? Vyčistíš to, ránu zašiješ a nasadíš vysokou dávku antibiotik. Pokud se to udělá včas, tak je riziko celkem malé.

Jo bez těch antibiotik to opravdu je skoro rozsudek smrti, ale to jsem už psal v odpovědi.

před 3503 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

zzzzz: A příprava není pokus. To je cosi úplně jiného 🙂

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Dnes jsem se tu zase pořádně zasmála, tak dík kluci:-)))

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

bolak: tou zzzzz se netrap ..vona to nemyslela zle

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

:-ooo

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

no ne, já jenom, že mě ta otázka zaujala ..tak jsem čekal, že na ni někdo odpoví ..víš?

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

zjentek: já vím, ona není zlá, ale někdy má svůj názor a dává ho veřejně najevo, a to by neměla..

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

🙂 jak víš, že nejsem zlá? 🙂

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

;)

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Dyť teď jsem četl že někdo dostal za pokus o vraždu 8 let, a za vraždu je přece sazba 15+ nebo ne?

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

To je, ale v případě polehčujících okolností může soud uložit trest i pod zákonnou sazbou:-)))

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

ale dyť na stránkách policie se píše, že za pokus o vraždu je 10–18 let, a na wikipedii že za vraždu je 15–20, takže pokud jedno z těhlech čísel není vycucaný z mezisteheního prstu, tak tam rozdíl je

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

Tak by bylo možná nejlepší royseknout to nakouknutím to trestního zákoníku, co?

před 3504 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek