Bronzový

Jaká je promlčecí doba při odmítnutí podepsání pokuty?

Citace z facebookové skupiny o místech kontrol revizory v Praze:
„Dnes na vytoni nastoupim do tramvaje, sednu si,vyndam listek z kapsy a cvaknu si. Prijde ke me zmrd revizor, ze jsem ho videla a cvakla si jen kvuli nemu, takze chtel doklady, rikam mu ze mu nic nedam, ze jizdenku mam normalne cvaklou a platnou, tak se musela volat policie, nechapu kdyz mam cvakly listek, takze jim budu platit jeste pokutu plus vyjezd policajtu?? Takze priste az budu mit cvakly listek tak asi rovnou dostanu pokutu, ze jsem si ho vubec cvakla, to jsou fakt curaci, to jsem nezazila, nerekla bych ani slovo kdybych tu jizdenknu nemela....“

Nemám slov. Proč sakra ti revizoři takhle znepříjemňují ostatním život? Zajímalo by mě, co se dál děje, když odmítnu řešit pokutu na místě. Co když ji nechci podepsat kvůli nepravdivým informacím, které tam policie napsala? Právo na to mám, ne?
___
To samé například při pokutě při jízdě autem. Když mě zastaví a řeknou, že mě změřili radarem a že jsem překročil rychlost a já s tím nesouhlasím a chci ukázat záznam a oni odmítají, jak se to řeší dál?
Měl bych mít právo odmítnout řešit pokutu na místě a oni pak něco sepíšou, dají mi to podepsat, ale s tím, co tam napsali, taky nesouhlasím, tak to nepodepíšu.
Slyšel jsem, že se tímto způsobem nechá "uniknout" pokutě. Při vyřešení pokuty na místě, má policie za blokové pokuty nějaké peníze do kapsy, ale když to má dát výš orgánům, tak z toho dotyčný policista nemá nic. Stává se, že to prostě zmuchlají a vyhodí nebo se to dá výš a tam je nějaká promlčecí lhůta a pak už je to za vodou, a nebo taky ne.
Jak to vlastně doopravdy je?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Není tvou povinností nechat vyřešení přestupku - ne pokuty na místě. Podle druhu přestupku se předává dál. Pokud se budeme byvit o policajtech a silnici, tak správnímu ogánu k řešení, ten na to má rok (ale chtějí prodloužit lhůtu zákonem nebo ji snad už prodloužili, nevím).
Podepsat záznam o přestupku nemusíš, ale bylo by vhodné do protokolu - záznamu sepsat vlastní rukou tebou popisovaný děj a poté podepsat.
Policajtům opravdu nejde nic do kapsy. Pokuty jsou příjmem buď obce (MP) nebo státu (PČR).

Další odpovědi:

Stříbrný

Raibek odpověděl dobře. Co se týče revizora, tak tam jde o smluvní pokutu proti které lze rozpoutat občanskoprávní spor u soudu. Pokud je u zjišťování černé jízdy revizorem přivolána policie, tak ta pomáhá jenom se zjišťováním totožnosti pasažéra někomu (dopravní podnik), kdo na tom má právní zájem. Čili zde nejde o přestupek proti zákonům ČR, ale o porušení smlouvy o přepravě pasažéra uzavřené nástupem do tramvaje za podmínek podle tarifního řádu. Čili dopravní podnik to bude vymáhat jako pohledávku v rámci soukromého práva. Obvykle pohledávku prodá a dále ji vymáhá profesionální firma. Promlčení zde se neřídí zákonem o přestupcích. Pokud nějaké promlčení je, bude to asi několik let, bude to někde v občanském zákoníku, kam se mi teď ale opravdu nechce dívat.

Stříbrný

Jestliže nesouhlasíte s přestupkem, máte na to právo. Policie předá řízení do správního řízení, kde budete moci použít vše na svoji obranu.
Do roka (dvou) musí být přestupek projednán a ukončen. Vy nepodepisujete přestupek, ale nesouhlas s přestupkem.

Diskuze k otázce

Bronzový

Frogman

Raibeku: Myslel jsem to tak, že mají "prémie" za to, že vyřeší přestupek na místě. Ne z těch peněz za zaplacený přestupek, samozřejmě. Nebo žádné odměny nemají?

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.