fotkyznovin

Je možné v průběhu výpovědi využít práva nevypovídat?

Přesněji, vypovědět několik věcí, a potom říci že využívám svého práva nevypovídat.

Bude zaprotokolováno to co jsem do té doby řekl, pak že jsem využil svého práva nevypovídat a tím výslech skončí?

Děkuji.

Odpovědi
zzzzz

Záleží zda jsi obviněný nebo svědek.
jako obviněný, můžeš i lhát a pozměňovat si výpověď ke svému prospěchu, nesmíš však nikoho křivě obvinit, také můžeš odpovídat jen na to, na co chceš.
Jako svědek máš povinnost odpovědět, pouze pokud by si svou odpovědí mohl způsobit trestní stíhání sobě, nebo osobě blízké, tak můžeš dle listiny práv a svobod výpověď odmítnout. Osoba blízká není kamarád!!! Je to rodina a ti co s tebou žijí ve společné domácnosti např. druh, družka.

klumprt

Ano, pokud má vyslýchaný právo nevypovídat, tak může vypovídat pouze k části věci, případně odepřít odpovědi na jednotlivé otázky.

anonym

Během výslechu můžeš jako svědek odmítnou odpovídat (z důvodu možného ohrožení sebe nebo osoby sobě blízké) na některé otázky (body), ale tím tvá výpověď nemusí skončit.
Protokol pak může klidně vypadat třeba: 1. otázka – odpověď, 2. otázka – odpověď, 3. otázka – odpověď, 4. otázka – odmítnutí, 5 otázka – odpověď… Nebo můžeš říct, že k nějakému určitému bodu (události, činu) odmítáš vypovídat.
😉
Výslech/výpověď (protokol) pak skončí až:

  1. odmítneš odpovídat na jakoukoli další otázku
  2. vyslýchající už nebudou mít další otázky

fotkyznovin

Jako svědek.

Jde mi o to jak pak bude vypadat protokol, zda to co jsem do té doby řekl bude normálně součástí výpovědi?

klumprt

Bude to zaprotokolováno. Vše co po poučení svědek řekne, může být součástí výpovědi. (Trochu parafráze na známou americkou zatýkací hlášku.)

fotkyznovin

„Tak to nepůjde, jako svědek máš povinnost vypovídat. Pokud tak neučiníš, může to mít pro tebe postih. Stejně tě předvolají k soudu a soud se tě bude ptát a pokud u soudu neodpovíš dostaneš pokutu, klidně 50.000kč.
Pokud jako svědek odmítneš vypovídat, tak důvod uvést musíš.“

je to tak? děkuji

klumprt

Je to tak. Viz § 66, 97, 100 trestního řádu třeba na tomto odkaze: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_rad/cas­t1h5.aspx

zzzzz

koho se ta výpověď týká? jde o někoho z rodiny?

fotkyznovin

Pokud dobře tuším tak důvod své nevýpovědi nemusím uvádět ani nijak upřesňovat.

Jde mi čistě o to že bych vypověděl co se stalo, a poté využil práva nevypovídat. Neboť policisté používají metody při kterých se i nevinný může zamotat a usvědčit tak sám sebe.

Tudíž výpověď který pomůže objasnění trestného činu podám, ale chci chránit i sebe, ač jsem nic neudělal.

zzzzz

Tak to nepůjde, jako svědek máš povinnost vypovídat. Pokud tak neučiníš, může to mít pro tebe postih. Stejně tě předvolají k soudu a soud se tě bude ptát a pokud u soudu neodpovíš dostaneš pokutu, klidně 50.000kč.
Pokud jako svědek odmítneš vypovídat, tak důvod uvést musíš.