WaveCZ

Proč je gravitace v kg/N?

Dobrý den,
Proč je gravitace (G) v kg/N? [v Newtonově zákoně Fg= m.g (N= kg.kg/n)]

Děkuji za odpověď, ale mě zajímá proč to tak je, vzorec si najdu na netu…

Nejlepší odpověď
Emefej

Proč to tak je? Protože to tak není!

Další odpovědi
arygnoc

G – nie je gravitácia, ale gravitačná konštanta.
gravitácia je SILA – Fg.
vzorec máte špatne.

gravitačná interakcia (Fg) má jednotku N (newton), je to >príťažlivá sila<.

odvodené zo vzorca

Fg = G(m1×m2/r2)

kde G je gravitačná konštanta (Nm^2kg−2).

jednotkový vzorec si isto zostavíte sám, a krátiť viete možno tiež.

;-Q
Doplňuji:
gravitačná konštanta je úmernosť medzi gravitačnou silou a hmotnosťou telesa.
je to jedna z troch základných konštánt, ktoré určujú >prevod< vzhľadom na jednotky planckove.
súvisí s tým planckova konštanta a rýchlosť svetla.
gravitačná konštanta je určená empiricky – meraním.

;-Q

viac prípadne v diskusii.

gecco

WTF???
Jednotkou hravitační konstanty je N.m2.kg−2 …

Doplňuji:
…„ale mě zajímá proč to tak je“…
Jenže tvé tvrzení je nepravdivé – tedy „to tak“ není…
😉
Takže co tě vlastně zajímá???

arygnoc

ad „vzorec si najdu na netu…“

to síce je pravda, ale MUSÍTE vedieť, vzorec na výpočet ČOHO nájdete na nete.
z toho vyplýva i chybne položená otázka – G nie je gravitácia – a následne špatne odvodená jednotka.

stačí jednoduchá úvaha i bez znalosti fyziky, že gravitácia je sila (interakcia).

pokiaľ vás skutočne zaujíma podstata gravitácie, začnite študovať obecnú teóriu relativity od pána einsteina (v podstate stále nevyvrátená gravitačná teória) a venujte sa tenzorovému počtu (pre overenie výsledkov i vektorovému počtu, resp. vektorovej analýze), aby ste pochopili, aké sú vzťahy priestoru a hmotnosti pri účinku gravitácie (v podstate z fyzikálneho hľadiska iba geometrický fenomén – preto nutná znalosť tenzorovej matematiky).

;-Q

gecco

Myslím, že na toto se WaweCZ neptal už vůbec…
😉

arygnoc

keby náhodou – aby vedel, čoho sa chytiť. 😉

;-Q