Syd

Proč pečicí papír nepálí?

Když je v troubě na pekáči a peče se na 200°C, měl by sám mít taky 200°C. Vyndám plech a papír v pohodě vezmu do ruky i s obsahem, protože na rozdíl od plechu pod ním a hranolek na něm nepálí. Přece nemůže mít tak extrémně nízkou vodivost teploty, že z něj těch 200°c do mojí ruky prostě neproniká.

Nejlepší odpověď
Emefej

Nejde o vodivost, ale o měrné teplo. Papír ho má napatrné, tzn. papír zahřátý na teplotu 200°C obsahuje velmi málo tepelné energie.

Další odpovědi
Dochy

Pokud ho chytíš za kraje, tak je to v pohodě, protože má tak nízkou tepelnou kapacitu, že se zchladí prakticky ihned už jen závanem vzduchu. Přinejhorším ti zahřeje kůži o půl stupně (plus minus). Pokud bys to chytil opravdu i s obsahem (ruku pod jídlo) bylo by to horší. Nicméně pořád tě izoluje od extrémně problematických věcí jako je třeba rozpálenej olej, který by zajistil opravdu kvalitní předání tepla do pokožky.

podger

Hezký experiment ..je to snadné. Jde o množství hmoty a její tepelnou vodivost.

Pečicí papír na 200 st.C je množství energie. Hmota papíru malá, tepelná vodivost nízká. Tento objekt ti v reálném čase není schopen předat tolik energie, aby jsi se spálil.

Změň jen jeden parametr a krásně se spálíš. Například:
Zvýšení energie hmoty- upeč štos papírů
nebo zvyš tepelnou vodivost hmoty – upeč list alobalu

Jestli tě toto tema zajímá. Tak si vygoogli pokročilé materiály. Takovýmito materiály se třeba chrání raketoplány při sestupu atmosférou proti plasmatu.
Mají na štítu šikovně uštrikovaný (topologie objektu) kovový nanotrubice.
Čapneš do ruky jeden litr tohohle kovu ohřátého na 1500 st.C a taky se nespálíš.

Příklad pokročilé technologie, neboli vo co go:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=k6N_4jGJA­DY&t=83s

Orabelle

Come play 2048 2048 taylor swift with me

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Podger: Listem alobalu se také nepopálíš. Vyzkoušeno. Co se týče toho raketoplánu – myslím že t cos napsal je nesmysl. Jaké kovové nanotrubky???!!!???

fnaf susi

Redactle is a game where you guess the words that are missing from a Wikipedia page. The only things given are prepositions, articles, and commas. Your main goal is to find out what it is about.