mojitek

Jak je to ted s nárokem na podporu v nezaměstnanosti?

Ahoj,chtěl bych se zeptat,jak je to ted s nárokem na podporu v nezaměstnanos­ti.Dřív to bylo pokud prostě ukončíte poměr a pracovali jste dohramady 1 rok během tří let zpětně.Ted je to jiné,myslím,že 1 rok dohromady během 2 let zpětně.Je ale taky změna další-je nárok na podporu pokud je ukončení „dohodou“ nebo vás musí vyhodit…nebo jak to je? Díky za případné info.
Doplňuji:
díky. Čili jestli to dobře chápu,tak kdybych odešel ze zaměstnání a bylo by ukončení -dohodou- nebo dohodou z vlastní vůle- tak bych pobíral po dobu 5 měsíců 45% platu?Chápu to dobře?Jen mi není jasný co by jaký by musely nastat podmínky abych pobíral oněch 65 % 2 měs./a další 2 měs.45%

Nejlepší odpověď
brillant

Viz https://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/209/223/4­767.html

Další odpovědi
ivzez

I když zaměstnání ukončíte dobrovolně, budete mít nárok na podporu v vplné výši
(první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 % čistého průměrného výdělku), pokud v písemné výpovědi nebo v dohodě o rozvázání pracovního poměru uvedete vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

Vážných důvodů je 7 a některé z nich jsou uvedeny dost volně.
myslím, že byste mezi nimi mohl najít důvod vhodný pro Vaši situaci.

Viz vážné důvody (zákon o zaměstnanosti, §5 písm. c).
Odkaz vede na § 5, sjeďte si trochu níže na písmeno c).

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast1.as­px#par5

zzzzz

K doplnění
Pokud tě propustí třeba pro nadbytečnost, nebo pokud firma krachne, tak ty si to nijak nezavinil, a á nárok na podporu normální to e těch 65 a pak 45%.

pokud ukončíš z vlastní vůle, tak jen 45%

Doplňuji:
Blbne mi PC, nějak se mi ztrácí písmenka, tak se omlouvám za chyby:-(( Musím psát úplně pomalu, jinak PC nestíhá ☹

mojitek

díky všem za odpovědi

mojitek

zzzzz : jj,to pro tu nadbytečnost nebo když firma zanikne to je jasný.Ale ještě z nějakýho důvodu to jde ?Takhle jsem to myslel.Děkuju moc

zzzzz

ivzez nás doplnila přesně:-))

jen dodám, pokud by si nastoupil na rekvalifikaci, tak je tam ta podpora vyšší, ale musí to být rekvalifikace přes ně, ta co nabízí ÚP.