ladka

Jak donutit býv.zaměstnava­tele,aby vystavil zápočtový list

zaměstnavatel u kterého jsem pracoval mi nechce vystavit zápočtový list.I když jsem dal výpověď a 2 měsíční výpovědní lhůta dávno vypršela stále mi nechce ukončit pracovní poměr.Chtěl bych ho písemnou formou o to požádat.Nevím ,ale jak to formulovavat.

Nejlepší odpověď
standa

Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost ´ukončovat´ pracovní poměr. Ten byl ukončen automaticky uplynutím výpovědní doby. Předpokládám, že máte v ruce doklad (kopii výpovědi), ze kterého je zřejmé, že jste zaměstnavateli výpověď předal. Co se týká nevydaného zápočtového listu, je tato problematika z obecného pohledu upravena Zákoníkem práce (§ 313), žádná lhůta zde uvedená není, zaměstnavatel je povinen zápočtový list vydat PŘI skončení pracovního poměru, rozumí se ihned bez zbytečného odkladu. Pro váš konkrétní příklad lze případně použít i dikci rozsudku Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 1491/2002, ze dne 20. března 2003, ze kterého vyplývá, že nesplní-li zaměstnavatel povinnost vydat zaměstnanci při skončení pracovního poměru zápočtový list, odpovídá mu za škodu tímto vzniklou.

Z výše uvedeného je tak zřejmé, že bývalý zaměstnavatel je povinen vám vydat zápočtový list. Vyzvěte jej proto písemně a upozorněte jej na Vaše další kroky pokud svoji povinost nesplní. Těmi dalšími kroky mám na mysli např.: Obrátit se na na místně příslušný inspektorát práce (úřad práce), který je oprávněn uložit vašemu bývalému zaměstnavateli pokutu. Nebo podat žalobu na vydání věci v souladu s ustanovením § 126 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb. a zaroveň podat žalobu na náhradu škody, která vám vznikla tím, že bez zápočtového listu nemůžete uzavřít nový pracovní poměr nebo jste nebyl vzat do evidence uchazečů o zaměstnání a neobdržel hmotnou podporu v nezaměstnanosti, na kterou byste měl jinak nárok.

Další odpovědi
Jarda

Nevim to jiste, ale myslim, ze podobne pripady resi prislusny urad prace. Rozhodne bych to zkusil nejdrive probrat tam, vim, ze tento urad resi prohresky zamestnavatelu.

Attack-design

Přesně nahlásit vše na pracák a tam už si s nim poradí