Plíseň v květináči

Dobrý den všem. Před pár měsíci jsem se stěhoval do nového bytu. V jednom pokoji mám dvě rosliny a obě jsou ze starého bytu. Každá z nich je v jiné části pokoje, přesto se na obou vyskytla na hlíně bílá plíseň vzhledem připomínající kousky vaty. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno a jak si s plísní poradit? Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokojové rostliny – plíseň substrátu
Naprosto pravidelně se zejména v zimním období vykytuje tzv. bílá „plíseň“ , která se vyskytuje na povrchu substrátu v květináči. Příčina tohoto výskytu je většinou jedna společná. Rostlina nestačí využít množství vody, kterou použijeme k zálivce a substrát tak není schopen dostatečně vyschnout.
Plísně představují skupinu hub, které se běžně v půdě vyskytují. Při optimálních podmínkách pro jejich růst dochází k pokrytí povrchu substrátu jemným bílým nebo barevným povlakem.Tyto plísně jsou nežádoucí, protože nám odčerpávají živiny určené pro rostliny. U citlivých lidí mohou způsobovat alergické reakce.

Přemokřený substrát je živnou půdou pro zárodky plísní. Zabránit tomu můžeme preventivním ošetřením substrátu mezi které patří zejména snížení zálivky, provzdušňování a používání kvalitních a dobře skladovaných substrátů !

Nejjednodušším způsobem, jak předejít či odstranit bílý povlak mycelia, je omezit zálivku až k vyschnutí substrátu a provzdušnit jeho povrch v květináči.

Další odpovědi
dagry

Souhlasím s Badem je to tak. Já jsem nedávno dostala od rodičů kytku v květináči a byla pokryta plísní a otec se divil, že neví čím to je, že se jí u nich doma nedaří. Tal jsem ji doma prokypřila, byla opravdu dost mokrá, omezila zálivku a kytka mi roste jedna radost.

petruska48/

Já to řeším slabě fialovým roztokek manganistanu draselného 100%úspěch.