Elvika

Co znamenají bílé fleky na listech dýně

Pěstujeme dýně, asi před týdnem se na nich objevily malé bílé flíčky, do dnes se celkem rozšířily. Vypadají, jako kdyby byly posypané moukou. Plody dýní jsou už větší než míč na basketbal a vypadají v pořádku, myslíte, že ty fleky na listech jsou nějaký druh plísně?

Doplňuji:
My taky nejsme nějací velcí zahrádkáři :). Minulý rok jsme koupili dýni a letos zkusili poprvé zasadit semínka. Uvidíme, jak to dopadne. Zralé zatím nejsou, ale už začínají žloutnout. Děkuju za odpověď :)

Odpovědi
beer

Bílé flíčky na listech bude pravděpodobně způsobovat padlí okurkové. Více o nemocech a škůdcích dýní například zde: http://www.vse­odyni.estranky­.cz/clanky/cho­roby-a-skudci/skudci-dyni.html

RyuzakiKate

Jo, to je stoprocentně plíseň z třídy Oomycota (vaječné plísně). Těch je hned několik, co napadaj užitkovou zeleninu.. Jestli jsou už dozrálé, zkuste rozkrojit, jestli uvnitř budou vypadat dobře, např. žádné zelené fleky, asi bude dobrá, ale nevím, nejsem hospodář…