bolak

Jak umíraj stromy?

Třeba když pojde zvíře, tak ho vidím ležet na cestě (případně do něj kopnu), ale když nad tím tak přemejšlím, tak jsem nikdy neviděl umřít strom…

Přitom na různejch botanickejch stránkách a v encyklopediích jsou u jednotlivých druhů uvedený i údaje, kolika let se dožívají. Takže jak vypadá strom na sklonku jeho života? To se nějak rozpadne, uhnije nebo co se s ním přesně stane, když už je příliš starej a dosáhne svýho věkovýho maxima?

Nejlepší odpověď
beer

Ve stáří rostlinám ubývají pro život potřebné látky i látky sloužící k ochraně proti škůdcům.
Strom je oslabený a postupně jej začínají kolonizovat různé druhy hmyzu, pak i všude přítomné spóry hub, vyklíčí a ničí dřevo, které se začíná rozkládat, ve finále se pak o úplný rozklad hmoty postarají bakterie.
Doplňuji:
Některé druhy rostlin jsou také decimovány nepůvodním hmyzem, na který není rostlina připravena a hmyz nemá svého predátora – jedním příkladem za všechny může být klíněnka jírovcová, která dokáže zničit okusem listů zcela zdravý strom. A dřevokazné houby jdou hned v patách.. Se spady atd. máme také vlastní zkušenosti.
Čili většinou z různých důvodů oslabený strom – hmyz – houby – bakterie a cyklus je ukončen.
Studium

Další odpovědi
magorvkleci

…neviděl umřít strom?
na Šumavě jsou ke shlédnutí kilometry a kilometry hřbitovů stromů
ale ano, to spíš připomíná masový hrob v koncentráku

pokud vyloučíme chemii, vichřici, blesk, povodeň, pokud tedy jde o smrt stářím „vestoje“, tak doporučuju stochovský dub nebo kamenickou lípu

Dochy

pokud se nemýlím, pak slábne, dostanou se na něj choroby, které by se na zdravý nechytili (hmyz, houby,…) a pomalu uschne… Pokud se projdeš přírodou (ne městský park) určitě nějaký najdeš.
http://galeri­e.digiarena.e15­.cz/showphoto­.php?photo=2830

fcoop

Strom umírá ve stoje.
Doplňuji:
V souvislosti s řadou epizod zhoršování zdravotního stavu dřevin a jejich odumírání jsou používány termíny forest decline a dieback.

http://www.sil­varium.cz/les­nicka-prace-c-3-10/forest-decline-dieback-chradnuti-odumirani-hynuti

www

Přírodní mechanizmy ti byly popsány, teď jen doplním jak se to projevuje.

Umírající strom poznáš podle několika příznaků: strom má málo letorostů, slabé větvičky usychají, koruna je řídká. Na kmeni vidíš výletové otvory hmyzu i houby. Větve opadávají stále více, na kmeni přibývají různé díry i houby, mizí kůra, strom se postupně rozpadá, až zůstane pouhé torzo, které se časem stále zmenšuje, až se rozpadne úplně. V jiných případech, kdy je kmen napaden vnitřní hnilobou (druh houby) se zdánlivě zdravý strom zřítí.
Průvodních jevů je více, záleží na druhu stromu a tím i různé škále fytopatogenních organismů, vázaných na rostlinný druh.

marci1

Přirozeným způsobem „vestoje“. Prostě větve přestávají být „živé“ – uschnou. Třeba „Stochovský dub“ má již jen jednu větev živou, ostatní uschly.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sva­tov%C3%A1clav­sk%C3%BD_dub

Emefej

Ve stoje, důstojně a tiše.

Stingo

Vypni na chvíli počítač a běž se podívat ven.

honza19hk

uschne a časem se rozpadne a shnije, pokud ho někdo nepokácí a neodveze. Se podívej do lesa na pařez,to je typický zbytek mrtvého stromu.
Nebo když strom pokácíš tak taky v podstatě umře,zbyde po něm pařez a ten bu´d uschne nebo u některých stromů zase obrazí.