Avatar uživatele
Hawajka

proč se říká nazdravý,při pčiknutí?

Proč se říká nazdraví při pčiknutí a u prdu ,, Ty prase!'' . Vždyt' prdění je mnohem zdravější než pčiknutí a navíc když si někdo pčikne tak jde na něho nemoc!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3405 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Akzeret

My rikame spis „zdravicko“ nebo jiz zminene „chcipni, nerade“. Ve druhem pripade je to vsak mireno na bacila, nikoli na nemocneho ;). „Na zdravi“ pouzivame pri jine prilezitosti, jak jiz bylo receno.
Rekneme-li „zdravicko“, pak ho nemocnemu prejeme. Rekneme-li „na zdravi“ (malokdy), pak bych rekla, ze vyjimka potvrzuje pravidlo ;) Ten, co kychne, je vetsinou nemocny. A my mu v podstate rikame, ze si kychnul, aby si upevnil zdravi.
V pripade „na zdravi“ to vidim jako onu slavnou vetu, ze ‚bojovat za mir je jako soulozit za panenstvi‘. (Tedy ‚bojovat za mir je jako kychat pro zdravi‘.) Zkratka uplna absurdita ;)
A s tim prdenim a prasetem… Ze by se to vztahovalo na smrad, co je citit u prasat? :)
Zadnou souvislost bych mezi tim nehledala ;)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Při kýchnutí se říká Na zdraví. Dříve se říkalo Pozdrav Pánbu. Nevím, zda je prdění zdavější. Když se někdo špatně nají, tak by neměl chodit do společnosti a tam si ulevil, aby to všichni cítili a slyšeli Ten, kdo kýchá, tím rozšiřuje kapénkovou nákazu.
.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Já, když někdo v mé přítomnosti kýchne, řeknu: chcípni neřáde,protože přenáší bacily.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

„Na zdraví“ se u nás říká při zvednutí číše do výše a následném přípitku. Na kýchnutí říkáme spíš „zdravíčko“. Ale jinak máš pravdu. Jedno staré české přísloví praví, že jeden pořádný prd je lepší něž deset doktorů.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Neta

Mě by spíše zajímalo co mám pak odpověď? Děkuji? Tobě taky?… Mám totiž alergii na pyl a atd., takže kýchám poměrně často, v sezóně obzvlášť 😀, a když mi teda někdo popřeje zdravíčko nebo něco podobného nemá to pro mě moc význam a nebaví mě na to stále nějak reagovat. Zrušila bych to. 😄 🤦🏼‍♀️🙏🏻

Nový příspěvek