Bronzový

Odkud pochází tato fráze?

Dobrý den,
ve filmech i v knihách, když bývá před svatbou, bývá fráze "já budu ta v bílém". Odkud to pochází? Je to prostě jen hláška k filmům a do knih?
Doplňuji:
Chápu že je to kvůli šatům nevěsty, ale proč se to říká? Jaký to má smysl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

To je tak, když si má někdo vzít někoho, koho předtím nikdy neviděl. To jsou třeba takové ty sňatky dvou majetků domluvené rodiči. No a aby ženich věděl, ke komu se má u obřadu mít, tak mu ona večer předtím zavolá a řekne mu tohle. On pak jde najisto.

Anebo, když se hádají dvě ženské o chlapa, která si ho vezme, tak si tohle říkají navzájem. Ve smyslu: "já vyhraju".

Další odpovědi:

Zlatý

Já budu v bílém - záleží na kontextu, kdy a při jaké příležitosti tuto větu někdo vyslovil. Mohla se některá dívka chlubit, že bude mít krásné bílé šaty atd.
--
Proč se nevěsty vdávaly či vdávají v bílém? Je to tradice. Od doby královny Viktorie jsou bílé šaty považované za symbol čistoty a nevinnosti.

Bílé šaty byly doplněné závojem a věnečkem, a tak se "potvrzovalo", že je dívka panna. Jenže často tomu tak nebylo. Aby se nevěsty vyhnuly pomluvám třeba závistivců, nevinnost jen předstíraly, klamaly tak ostatní, někdy i samotného ženicha. . .

Dnes už to samozřejmě neplatí.

Zlatý

Zřejmě pochází ze života. Nevěsty se přece vdávají v bílém.

Zlatý

Tradice nevěst v bílém pochází od královny Viktorie, viz zdroj.

Zdroj: www.svatebni-magazin.cz/proc-j sou-svatebni-saty-bile-a-dalsi -svatebni-zvyky-a-obyceje/

Pokročilý

Třeba to znamená něco ve stylu: Já budu ta, co si ho vezme a vy ostatní máte smůlu.

Diskuze k otázce

Bronzový

Luxx

připomnělo mi to vtip:
Synáček se ptá maminky: „Mami, proč je nevěsta celá v bílém?“ Maminka: „Bílé šaty vyjadřují nevinnost a čistotu té nevěsty.“ Syn se jde ještě zeptat otce: „Tati, proč je nevěsta celá v bílém?“ Tatínek odvětí: „Jakou má barvu pračka?“ Syn: „Bílou“ Otec: „Jakou má barvu lednička?“ Syn: „Bílou“ Otec: „Jakou má barvu myčka?“ Syn: „Bílou“ Otec: „A sporák?“ Syn: „Bílou“ Otec: „Vidíš, všechno spotřební zboží má bílou barvu.“

:D

Zlatý

gecco

;-DD

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2729
Zlatý quentos 1319
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 479

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.