Notebook nebo netbook?

Doporučili byste mi netbook nebo notebook? Peníze hrají hlavní roli, ale spíše mě zajímá, co všechno netbook (ne)dokáže.

Nejlepší odpověď
Lencis

Netbook označuje počítač menší než notebook (tzv. subnotebook), který upřednostňuje nízkou spotřebu, cenu i váhu, a orientuje se především na poskytnutí přístupu k Internetu (WWW, E-mail) a jednodušší kancelářské práce.

Vzhledem ke svým malým rozměrům a hmotnosti a důrazem na nízkou spotřebu energie netbooky nemají CD-ROM/DVD-ROM, popřípadě je tato prodávána jako příslušenství. Taktéž harddisky jsou menších rozměrů než u běžných osobních počítačů (2,5 nebo 1,8 palce) nebo jsou použity tzv. Solid State Disky. U modelů netbooků se předpokládají bohaté možnosti připojení k internetu (Ethernet, Wi-Fi) a komunikace s ostatními zařízeními, ať už prostřednictvím kabelů (USB, FireWire) nebo bezdrátově (Bluetooth, EDGE, IrDA). Typickými netbooky jsou například řady ASUS Eee PC, OLPC XO-1 či MSI Wind.

Otázkou je co od „přístroje“ chceš… pokud chceš mít takovou větší „USBFlash“, kde můžeš mít uloženo spoustu dat, která potřebuješ přenášet (např. studijní materiály apod), pokud potřebuješ mít po ruce základní sadu nástrojů (kalendář, plánovač, kalkulačku, nějaký ten texťák atd., pokud je tvojí prioritou být stále on-line – netbook je dobrá volba, ale rozhodně nečekej, že si na něm zapaříš nějakou hru, že na něm spustíš nějaký složitější program nebo že na něm v dobrém rozlišení zkoukneš fotky neřku-li film.

Další odpovědi
Olaf

Nesouhlasím s tím, že netbook je na internet a konec tečka. To možná platilo u prvních modelů s rozlišením, jaké nabízí mobil. Netbook dokáže většinu věcí co notebook. Výkon procesoru je dostatečný na spoustu úkonů, operační paměť bývá kolem 1–2 GB a grafická karta utáhne i starší hry. Takže: můžete pracovat s webem, emaily, sledovat videa (nové Intel Atom procáky s Intel grafikami utáhnou i 720p), i hrát nenáročné 3D hry, pracovat s kancelářskými aplikacemi apod. Což uděláte i s notebookem. Problém může nastat u velikosti obrazovky (10 palců, rozlišení standardně 1024 × 600, zatímco notebooky mají standardně 15,4 palce při 1280×800 px) a také s chybějící DVD mechanikou (dá se koupit externí).

Dandi

Je to zcela jednoduché. Netbook je mrňavý, pomalý, má malý displej a 1kg. Notebook je rychlejší, má velkou klávesnici, má velký displej a cca 4kg. Takže pokud často cestuješ, tak určitě netbook. Na nějaký film na cestu v autě, na připojení na internet někde venku na lavičce…na to všechno je dobrý. Pokud na něm chceš někdy něco napsat, pokud chceš z internetu taky něco stahovat atp, tak určo notebook.
Já mám notebook i netbook a používám tak z 80% notebook. Netbook opravdu jen když někam jedu a chci se dívat na film v autě, nebo když se mi nechce tahat s velkým NTB.

alenka901

Netbook označuje počítač menší než notebook (tzv. subnotebook), který upřednostňuje nízkou spotřebu, cenu i váhu, a orientuje se především na poskytnutí přístupu k Internetu (WWW, E-mail) a jednodušší kancelářské práce.Netbooky používají méně náročné operační systémy (zpravidla Linux, Windows XP či Windows CE) s procesory s nízkým odběrem elektrické energie jako jsou Intel Atom, VIA C7, VIA Nano či AMD Geode.[3][4] Vzhledem ke svým malým rozměrům a hmotnosti a důrazem na nízkou spotřebu energie netbooky nemají CD-ROM/DVD-ROM, popřípadě je tato prodávána jako příslušenství. Taktéž harddisky jsou menších rozměrů než u běžných osobních počítačů (2,5 nebo 1,8 palce) nebo jsou použity tzv. Solid State Disky. U modelů netbooků se předpokládají bohaté možnosti připojení k internetu (Ethernet, Wi-Fi) a komunikace s ostatními zařízeními, ať už prostřednictvím kabelů (USB, FireWire) nebo bezdrátově (Bluetooth, EDGE, IrDA). Typickými netbooky jsou například řady ASUS Eee PC, OLPC XO-1 či MSI Wind.

Typické konfigurace netbooků v roce 2008 byly následující

  • displej 7,9"-10,1"
  • rozlišení 800 × 480 až 1 280 × 768 bodů
  • integrovaná grafická karta
  • hmotnost 0,9–1,5 kg
  • výdrž 2–10 hodin
  • cena 5000–15 000 Kč

Výrobci nabízejí pro netbooky různý styling a různé barvy.[6]

Notebook (angl. pův. poznámkový blok, někdy také laptop, angl. na klíně (počítač, s kterým lze pracovat na klíně)) je označení pro přenosný počítač. Notebooky používáme na stejné úlohy jako stolní počítače (desktopy). Notebooky mají zabudované komponenty, které poskytují srovnatelné funkce jako komponenty stolních počítačů; komponenty notebooků a desktopů však nejsou zaměnitelné.

Notebook používá vlastní typy vnitřních portů, vnější porty jsou stejné jako u stolních počítačů. Komponenty v noteboocích jsou miniaturizované a optimalizované z hlediska příkonu, fyzických rozměrů a hmotnosti. Notebooky používají k zobrazování zabudovaný LCD displej, jako optickou mechaniku používají tenkou (slim) DVD mechaniku, standardem pro paměť RAM je SO-DIMM modul, procesor je ve verzi „mobile“ s optimalizovanou spotřebou a variabilní pracovní frekvencí, klávesnice je nízkozdvihová, jako vstupní zařízení se většinou používá touchpad. Myš a externí klávesnici je možné připojit přes USB port. V současnosti není cenový rozdíl mezi stolním a přenosným počítačem tak velký, a tím výrazně stoupá i zájem o notebooky. V České republice se poprvé prodalo více notebooků než desktopů v roce 2007 [1], celosvětově pak ve třetím čtvrtletí roku 2008.[2] I nadále ovšem platí, že u notebooků je vyšší cena za menší výpočetní výkon.PODLE MĚ JE LEPŠÍ NOTEBOOK DÁVÁ VÍC MOŽNOSTÍ KDEŽTO NETBOOK JEN MALÉ ROZMĚRY A ZÁKLADNÍ POTŘEBY PRO KANCELÁŘ HODÍ SE PRO LIDI CO HO CHTĚJ ZA UČELEM PRACOVNÍM

Attack-design

jasně že notebook, netbook je maličký, ale umí stejné věci, někdy