quentos

Počítač a el. energie

Vždy se tradovalo, že PC spotřebuje minimum energie, a proto ho mnozí klidně nechávají běžet nonstop. Nyní jsem se doslechl, že se přišlo na to, že tomu tak není a že naopak „hrozně žere“ (osobně tomu ale nevěřím). Je na tom něco pravdy, nebo to je zas nějaká kachna? (já ho taky nechávám puštěný od rána do večera a jsem-li pryč, nezapínám spořič, ale vypínám monitor).

Nejlepší odpověď
mosoj

Neslyšel jsem, že by se to tradovalo. Stačí si to spočítat. Zdroj stolního počítače
250 – 500 W ( podle provedení). Monitor 40 – 100 W ( podle provedení). Není to žádný nizkoenergetický spotřebič. Tak jako se o tom nechtělo ze začátku mluvit u plazmových a LCD televizí. V tomto žádný pokrok nevidím.
Teprve v současné době je vidět trochu snaha výrobců příkony snižovat.

Netobooky jsou na tom podstatně lépe.

Další odpovědi
vagra

Každý elektrický spotřebič má určitou spotřebu el.energie.Její výši obvykle udává výrobce.Proto já dávám svůj počítač na krátké přerušení do úsporného režimu-na delší dobu vypínám.Nechávat ho běžet bezúčelně je nesmysl
Doplňuji:
a tradice už vůbec ne!

GangstaHelper

Kachna je určitě to, že počítač spotřebuje málo energie… Málo to není.

V klidovém stavu něco okolo 100W, samozřejmě se liší počítač od počítače.

V zátěži to může být u normálních, nenadupaných a neherních mašin okolo 250W, u těch herních strojů pak 400–1000W (už je extrém).

A v tom není započtena spotřeba monitoru a ostatních periférií.

Sporič obrazovky? Hah, ten je určený ke spoření OBRAZOVKY. Na účtu za elektřinu se neprojeví, možná ho trochu zvýší (protože sporič svým během spotřebuje některé systémové prostředky). Spořič je hlavně ochrana proti vypálení obrazovky (nebezpečí u LCD je dost reálné).

anonym

I minimum násobené počtem hodin něco stojí.
Jak to je? 100 krát nic umořilo osla?

blesk26

Spotřebu svého notebooku jsem měřil na 30W v klidovém stavu a 90W je maximální příkon mého adaptéru, takže notebooky, oproti stolním počítačům, mají celkem nízké nároky :)

led

každý počítač má určitú spotrebu el.energie. Je možné ju znížiť rôznymi spôsobmi. Pri kancelárskej práci možno podtaktovať tj. znížiť frekvenciu procesoru, tým sa neprehrieva a nemusí bežať ventilátor. Niektoré počítače umožňujú prepínať za chodu. Miesto klasických „motorových“ HDD použiť polovodičové disky. Ak nepracujeme uložiť do „spánku“ atď.