veronika36

Na co a kde se používají volné a pevné kladky a kladkostroje?

Prosím uveďte konkrétně věc, na které kladka či kladkostroj je a co se k tomu přesně využívá Např. stavebnictví – otočný jeřáb – volná kladka ( příklad jsem si jen tipla, takže asi není dobře)

Odpovědi
Michal Kole

u volné kladky působíš jen polovinou síly, protože druhou polovinu síly drží „ukotvení“ lana.

Pevná kladka mění směr působení síly.

Pevná kladka se používá ve stavebnictví na zvedáníé materiálu

volna se požívá do kladkostrojů.

Drap

Oboje se používají ve stavebnictví i na jeřábech, podle toho jak je potřeba. Pevná kladka se používá samostatně u menších zdvihaích mechanismů, pro montáže a zdvíhání menších břemen

honza19hk

jeřáby,vyproš´to­vací automobily a tanky, navijáky, ruční zvedáky-tzv hupcuky atd…
Kladka nemusí být jen na lano ,ale i na řetěz nebo také řemen třeba rozvoďák u auta.

použítím více kladek vytváříš kladkostroj. Což je třeba ten jeřáb. Kladka zvyšuje sílu a tím pádem i nosnost jeřábu.Jako příklad uvedu naviják na AV28: tah navijáku napřímo je 20 tun když přidáš 1 kladku získáš tah zhruba 39,5 tuny. (na kladce se síla mírně vytrácí ale bez měřáku to nepoznáš)

při použití kladek klesá nutný průměr lana.Např u VT-55 je půrměr lana 28mm při přímém tahu 30tun.Při tahu 120tun kterých je ten tank schopný by muselo být lano průůměru 90mm což tím že použiješ kladky není nutné.Tuto nosnost pak musí mít pouze vázací prostředky mezi hákem kladnice a vytahovaným předmětem např pařez.

karfigol

Například ve stavebnictví, v dopravě, ve výrobě, strojírenství atd. Tak například mostové jeřáby jako jsou http://www.ganas-jeraby.cz/jeraby-mostove se používají skoro v každém podniku, kde je potřeba manipulovat s těžkými břemeny.

Honzyn14

Já třeba osobně používám ruční kladkostroj i v naší rodinné dílně na zvedání těžkých dřevěných trámů, nebo třeba když si potřebuji opravit nějakou součástku na automobilu, tak abych ji přemístil. Kupoval jsem ji z internetových stránek https://tor-industries.cz/cs/133-rucni-kladkostroje a jsem s ním dlouhá léta spokojen.