JájsemRaibek

K čemu se využívá CERN?

Píší tam hadronový urychlovač. Má to něco společného s hadrem?

Nejlepší odpověď
gecco

Původně to mělo sloužit k vývoji urychlených uklizeček s hbitými hadr(on)y, ale pak výzkum přeorientovali na šKvarky a provádějí jej bosoun(ohou)…
😉

Další odpovědi
anonym

S hadrem asi ne,je to evropská organizace pro jaderný výzkum,pokud máš na mysli toto.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­vropsk%C3%A1_or­ganizace_pro_ja­dern%C3%BD_v%C3­%BDzkum

Putin

Hadron je velmi malá částice, skládá se z kvarků a je menší než atom. Proč se tomu říká hadronový urychlovač nevím, ale samotný CERN se využívá k výzkumu elementárních částic a srážek prvků v extrémních podmínkách 🙂 Jinak je myslím CERN zrovna mimo provoz, kvůli chybě ve vodičích 🙂