T-ess

Pomůžete s příkladem z fyziky na volný pád?

Dobrý den, mám jeden příklad z fyziky a i když to asi bude jednoduché, nemůžu se pohnout. Zadání je:
Těleso padalo 20 metrů na kyprou půdu a proniklo 8 cm hluboko do země. To, co mám vypočítat, je nějaké Verzögerung – zpomalení (originál mám německy). Vyjít to má 2 455 m/s2. Má někdo nápad, co s tím? Já ani nevím, co po mně chtějí vypočítat :D.
Děkuju.

Už jsem na to možná přišla. Než těleso dopadne na zem, má rychlost cca 20 m/s. Za těch 8 cm potřebuju, aby se dostalo na rychlost 0. Takže použiju g=(v2 – v02)/2s. Vyjde mi g=(-400)/0,16 = 2500m/s2. Není to přesně, ale to bude asi proto, že počítáme s g=10m/s2 a výsledky jsou počítány s nezaokrouhleným tíhovým zrychlením. Je to tak? :)

Nejlepší odpověď
gecco

Zpomalení = záporné zrychlení …
😉
Pomohlo ti to?
___
Ten příklad je velice jednoduchý, stačí, když si promyslíš, co se s tělesem děje před dopadem a po dopadu…
😉
___
Pokračuj s návrhy…
😉
_____________­________________________
Jo jo…
😉
Jen, namísto „g=“ použij „s=“ (g … tíhové zrychlení; s … dráha)…
___
A stačilo si dát dokupy, že musí platit
g . h = a . s (zrychlení, při němž těleso po dráze „h“ zrychluje se rovná zrychlení, jímž po dráze „s“ zpomaluje)
tedy a = g . h / s
___
Samozřejmě je to jen naprosto teoretický příklad, který nebere v úvahu mnoho faktorů…
😉

T-ess

Už jsem na to možná přišla. Než těleso dopadne na zem, má rychlost cca 20 m/s. Za těch 8 cm potřebuju, aby se dostalo na rychlost 0. Takže použiju g=(v2 – v02)/2s. Vyjde mi g=(-400)/0,16 = 2500m/s2. Není to přesně, ale to bude asi proto, že počítáme s g=10m/s2 a výsledky jsou počítány s nezaokrouhleným tíhovým zrychlením. Je to tak? :)