Jarda Dušek

Jak vypočítat energii padajícího tělesa?

Jak spočítat nosnost lana, aby se nepřetrhlo a uneslo těleso o určité hmotnosti padající z určité výšky? Jak při samotném pádu tak i při zastavení, které bude jistě značnou zátěží?
Doplňuji:
Děkuji, výsledek prvního je tedy 696,51 N. S tím druhým si bohužel nevím rady i po googlení, byl jsem vždy humanitně založený a matematika či fyzika mi nešly.

Nejlepší odpověď
Quimby

Spočítej rychlost tělesa při úplném natažení lana.
Těleso pak zapůsobí na lano svojí vlastní hmotností a svojí kinetickou energíí.
síla na hmotnost je F=m.a , poté musí lano vyvolat takovou silu aby zastavilo těleso, to se dá dopočítat ze změny hybnosti F= dp/dt . Ovšem zde je problém, že provaz není dokonale tuhý a dokáže se natahovat, takže nevím do jaké míry to odráží realitu. Tyto 2 síly vyvolají v laně vnitřní tlak, lano tomu musí odolat. Pokud se tedy ptáš na nosnost lana, tak tyto dvě síly dohromady dají sílu F, která odpovídá zavěšení tělesa o hmotnosti m podle F=m.g

Další odpovědi
Dochy

Opravdu netuším co je podle tebe výsledek prvního a co je to druhé. Energie padajícího tělesa určitě nebude 696N.