katušš

Kolik kladek musí obsahovat kladkostroj?

Když musíme vyzvednout 10t těžké závaží a vážíme 100kg, tak kolik jakých kladek musí obsahovat kladkostroj?

Odpovědi
mosoj

F = G / 2n , kde G je tíha břemene a volných kladek, n je počet volných kladek
Doplňuji:
Tak to dopočtem.
F = G/2n
100= 10000/2n
100n = 5000
n = 5000/100
n= 50
Je zapotřebí 50 kladek. Nebyla ale brána v úvahu váha kladek, takže ve skutečnosti to bude o malinko více.

Alesh

bez znalosti vzorců bych do toho šel takto:

  1. klasická kladka – musí být na obou stranách stejné závaží, resp. na té „tahací“ straně alespoň o fous větší
  2. jednoduchý kladkostroj = jedna pevná kladka, viz 1) a k tomu jedna volná – stačí mi poloviční závaží oproti 1)
  3. kladkostrojem z bodu 2 můžu tahat zas jednu volnou kladku, čili zase se mi to celé rozpůlí a potřebuji půlku půlky, co se závaží týče.

A takhle budu pokračovat, až těch 100 kg tím násobením přeleze 10 t.
Já bych to tedy viděl takto:
100 kg – 1 kladka
200 kg – 2 kladky
400 kg – 3 kladky
800 kg – 4 kladky
1600 kg – 5 kladek
3200 kg – 6 kladek
6400 kg – 7 kladek
12800 kg – 8 kladek, což už přesahuje těch 10 t, čili ten 100kilový jedinec by to pomocí tohoto kladkostroje zvedl.
Doplňuji:
Já to vidím takhle: http://letecka­posta.cz/656186865