Míša505

Mám právo při podání vysvětlení na policii podle §158 odst.7 trestního řádu nic neříkat ?

Nepovažuji za vhodné v podání vysvětlení cokoliv říkat, protože se uvedená osoba nedopustila protiprávního jednání, což mi potvrdilo několik nezávislých právníků. Dojíždění na policii mě zbytečně tak zdržuje.

Nejlepší odpověď
mojitek

máte právo nevypovídat,a to kdykoliv,je to Vaše základní právo…ale vyhýbat se předvolání Vám neradím…
Doplňuji:
opravím SYDa – právo nevypovídat se nevztahuje jen na osobu blízkou.prostě řeknete"k dané věci nebudu vypovídat." TEČKA

Další odpovědi
pusinka50

Osoba vyzvaná k podání vysvětlení má povinnost se dostavit ve stanovené době na určené místo; jestliže se nedostaví bez dostatečné omluvy, může být předvedena.

Viz:
http://www.clo­vekvpravu.cz/tres­tni-pravo-aktualizovano-k-112012-452/trestni-pravo-procesni-456/obvineny-776/podani-vysvetleni-z-hlediska-prava-na-obhajobu-829
Doplňuji:
Jsem zapoměla vložit ještě tohle:-)>
Právo odepřít vysvětlení má osoba tehdy, pokud by jím způsobila nebezpečí trestního stíhání sobě nebo svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako újmu vlastní

anonym

No, a jak ta policie má tedy přijít na to, že ona „uvedená osoba“ skutečně nic protizákonného neprovedla? Když budete mlčet, tak sice ničím oné osobě nepřitížíte, ale na druhé straně jí také nepomůžete. Nezávislí právníci jako rádci jsou sice dobří, ale považovat cestu na policii za zbytečné dojíždění, to by Vám rozhodně měli vysvětlit jinak.
Nicméně máte nezadatelné právo PČR sdělit, že k události, ke které chce podat vysvětlení, nic nevíte, nebo k této události nemáte co říci. Pokud toto sdělíte vyšetřovateli přímo do telefonu, nebude možná trvat na Vaší osobní návštěvě.

Syd

Máte právo odmítnout podat vysvětlení, pouze pokud se jedná o osobu blízkou (druh, manžel, blízký příbuzný), jinak ne.
Doplňuji:
A ano, povinnost dostavit se po předvolání máte vždycky, jestli by jim to (že odmítáte podat vysvětlení, pokud k tomu máte důvod) stačilo říct do telefonu nevim, jestli jo, pak je to ok, jestli ne, musíte se tak jako tak dostavit.

Syd

Oprava mojitka: Právo nevypovídat se vztahuje jen na osobu blízkou nebo na sebe sama. Doporučuju si danou problematiku prostudovat, než budete příště někoho opravovat.

led

Povinnosť prísť po predvolaní, prípadne si dohodnúť náhradný termín je občan povinný. V opačnom prípade ho polícia môže dať predviesť. Straty na príjme sú predvolanému hradené (po splnení podmienok – doklad o hodinovej mzde, cestovné atď)

Syd

mojitek: mýlíte se, právo nevypovídat máte jenom pokud byste tím způsobil trestní stíhání nebo přestupkový řízení sobě nebo osobě blízký, jinak máte povinnost vypovídat!