luckyred

Lze zjistit rakovinu tlustého střeva z krve?

Nejlepší odpověď
mosoj

Když už budeš mít nádorové markery v krvi tak to je již dost pozdě. To se již jedná o metastázy. Jen si tam nech nehlédnout.

Další odpovědi
bolak

Jak říká mosoj…

  • při rakovině střeva dochází ke krvácení. Pokud nejíš moc zeleniny nebo nijak zvlášť nesleduješ co z tebe padá, tak si toho nemusíš vůbec všimnout. V takovým případě bys mohl mít v krvi nižší hodnoty železa než obvykle, a možná i ferritinu. Pokud už je to v pokročilejší fázi, tak budeš trpět pravděpodobně i anémií, to se dá taky z krve zjistit.

Na všechno tohle stačí základní krevní test. Pokud by ti ho doktorka odmítla udělat, tak si ho můžeš nechat udělat sám jako samoplátce. Nádorový markry asi etda ne :) to by tě vyšlo na tisíce, ale to železo ti změřej za nějakejch 17 korun nebo kolik to teďka stojí.

venkovan

Zajdi k doktorovi, požádej o testovací soupravu na přítomnost krve ve stolici a máš poměrně kvalitní vyšetření. Po 50 letech máš nárok na kolonoskopii (potom každých 10 let), pokud byl někdo v rodině s rakovinou tlustého střeva, lékaři se nebrání udělat vyšetření i dřív.
není třeba se bát – dneska je možnost vyšetření celkem dobrá.