Kdo z vas uz je tchan , tchyne – jak vam rikaji mladi ? A tykaji ? Nebo vy mladi – co by jste si prali . Tykat , ci vyka

Nejlepší odpověď
dědapetr

Mě a manželce tykají a říkají nám před dětmi babičko a dědečku.Vztahy pohodě.

Další odpovědi
fcoop

To je idividuální,záleží to i na „vnitřním pocitu“ z dotyčné osoby. Někdy to je spontánní
tykačka,někdy je moc osobní i onikání.
A jsou dvě strany.Někdo by si tykal,až by plakal,druhému se nechce.Třeba.
Je to případ od případu.

beer

Už jsem pradědek, několikrát rozveden, a ani neznám ty mladý.. Natož kolik mám příbuznejch )) Nechci vědět !
Doplňuji:
Po zkušenostech s jakoukoliv přízní udržuji ano, nestandardní vztahy..

pokazdejinak

a já to tady napíšu i z druhé strany ;) s tchánovci mám nadstandartní vztahy – jsou oba super :) akorát při nabídce tykání mi nabídli, abych je oslovovala mami/tati, což jsem s díky odmítla a zůstali jsme u křestních jmen – přiznám se, že mami/tati by mi prostě nešlo přes jazyk a byla by to křeč… tchyni to asi ze začátku trochu mrzelo, ale teď už je dávno v pohodě :)

žolik

Já už ten věk mám a chtěla bych aby mezi náma bylo přátelství né rivalita,mám sny jsem taková přátelská a záleží jen na mých synech co si vyberou.

Zdroj: žolík

hanulka11

jménem a tykají- nejsem přeci tak stará hihihi

baghira

Všichni v rodině si tykáme a říkáme jménem (pouze děti rodičům říkají tati mami).
Vykat sï v rodině? To je choré :)) přece jsme rodina a ne cizí lidi :)

arygnoc

tykáme si a osloveujeme se křestním jménem.
Děti mi říkají tati, tatko.

anonym

Byly doby, kdy si i manželé vykali. Ale od té doby urazila civilizyce 100 světelných let.
Běžně rozšířený úzus v našich geografických podmínkách vyjádřil lapidárně baghira (a to navzdory archaickému bloku tazatelky, kde možná výjimka potvrzuje pravidlo).

Deli

Nedávno jsem se ptala z pohledu těch mladých, viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovujete-pri-rozhovoru-sveho-tchana-tchyni

Mně nabídli tykání až po svatbě, já jsem je požádala, aby mi tykali, po pár měsících od seznámení. Nechali mě vybrat si, jak jim budu říkat, ale říkat tchyni Maruš, jak ji všichni oslovují, mi přišlo blbé a začínat s Maruškou či Mařenkou ještě blbější. Tak jsem jim začala říkat mami a tati, nebo když o nich s někým mluvím, řeknu „mami Maruš“ – a mojí mami „mami Hana“. Vztahy jsou fajn, takže spokojenost. 🙂

Zajímavé je, že mám i „pratchánovi“ (fuj, to je slovo) a to ve složení 2 babičky a 1 děda mého manžela. Tady funguje stará škola, navzájem si vykáme, i když jsem je mnohokrát prosila, aby mi tykali, nedělají to, takže jsem to už vzdala. Já jim samozřejmě vykám, ale už jsem přešla z oslovení „Pane ....., dáte si kávu?“ Na rodinnější: „Co děda, dá si kávu? A chcete turka?“ Vztahy taky fajn. 🙂

No a jak to vidíš Ty, -iv-?

Drap

Jsem dvakrát. jeden mi tyká, jeden vyká. Mě to tak vyhovuje.

Rocker

Jsem ženatý 12 let,od svatby si s tchánem i tchyní tykám,oslovuju je jménem.Stejně tak i manželka s mým tátou a jeho přítelkyní.

olda12

nebavit se s nima a nikdy je nevidět,nevím co je to v v naší zemi za zlozvik,si vzít ženskou a hned se cpát do jejich rodiny,já nemám manželku,ani stálou partnerku,ale řídím se co říká kamarád,kterej má dvě děti,tak říká za každý z nich bych dal život,je to moje krev,ale manželka není..

hawranek

Tchýni a tchánovi (budoucím) zásadně vykám. Ani kdyby mi nabídli tykání, tak bych to nepřijala. Prostě bych to nedokázala. A znám takových případů víc.

Danča84

Moje mamka a její rodiče přítelovi vykali.
Tátovo rodiče řekli – Václave (nikdy mu neřekli Vašku, Vendo…), budeme Ti tykat, Daně taky tykáme a v pohodě.
Mě od začátku celá přítelovo rodina tykala a nepřišlo mi to nijak divné.
Mamka si vykala i s tchánovskýma, potykali si až na naší veselce, od té doby tyká mamka i manželovi, ale babička s dědou mu pořád vykají.
Manžel mým příbuzným vyká, já tchánovským také. Ale je mi to takové divné, říkat Paní Xxx, blabla hovorově, přátelsky. Raději bych kdyby mi nabídli tykání, nebo aspoň vykání s oslovením maminko, tatínku (mami, tati mi přijde zas až moc osobní). Ale nabídnout jim to sama mi přijde nepatřičné. Jednou jsme se o tom bavili jak to bylo u tchánovských po jejich svatbě, a také jim prý vykali a příjmení. „Úleva“ přišla až s příchodem potomků, kdy jejich tchýně získala titul a oslovení babička.

anonym

Dr. Axl – ja nevim , co to je ten Archaicky blok. ☹
Neni to na hospitalizaci !?? :-O

anonym

Není to nic nebezpečného, jedná se o sociální zablokování některých moderních zvyklostí působících zastarale (archaicky).
Prostě již dobově překonané zábrany.