akvidzerp

Proč se říká mámě i tátovi rodič?

Neměl by být táta něco jako zplodič?:)

Nejlepší odpověď
annas

Uvedu z Machkova Etymologického slovníku, jak výraz rodič/e/ vznikl.

„Výraz rodič, rodička, rodiče ve staročeštině neexistoval. Byl vyjadřován názvy "otcové“, „roditelé“, latinsky parentés . Německé Eltern = starší -otec-matka nebo staročeským spojením otec a mátě, rodina, starosty , starší. (význam tedy rodiče) .

Totiž právěí důležitou osobou byl jedině otec, „rodiče“ neexistovali.
Původ ze slova rod -potomstvo jedné původní velkorodiny, kdežto rodina je zřejmě malorodina "

Podle Rejzkova slovníku: : rod = příbuzný, pohlaví, příbuznost s úroda, růst". Takže něco rostlo, něco se rodilo.

Takže rodič původně ten, jemuž něco vyrostlo, něco se rodilo, měl „úrodu“ bez oheldu na to, zda šlo o muže nebo ženu.

Samozřejmě neřešilo se, jakým způsobem k „úrodě“ došlo a kdo dítě zplodil či porodil.

Další odpovědi
Alesh

tak v podstatě asi proto, že oba dva způsobili, že se dítě naRODILo.

zjentek

máš recht ..táta by měl bejt rozsévač a kdykoliv a kdekoliv anonymně plnit svou funkci

ponovotny

a proč se jim říká rodiče a ne rodiči

arygnoc

táta spôsobil, že matka rodí, teda má na tom svoj podiel.

len nechápem, prečo sa prihriatym bude hovoriť rodič, keď nedokážu s partnerom splodiť dieťa.

:-Q