UltraFan

Má smysl si brát přítelkyni, máme-li stejná příjmení?

Ahoj, s přítelkyní jsme spolu rok a půl. Jedna zajímavá věc je, že máme stejné příjmení. A podotýkám, že žádní Nováci nejsme :D S našim příjmením jsou v ČR pouze dva rody. Naštěstí jsme zjistili, že jsme každý z toho odlišného rodu a že naštěstí žádní vzdálení příbuzní nejsme :D
Ale teď k věci. Sice nám je teprve 17, ale řekli jsme si, že spolu chceme rodinu, co nejdříve to půjde. V našem případě hned po střední, až budeme mít jistou práci a bydlení.
No ale abychom byli vážně RODINA, chtělo by se to abychom se vzali. Jenže … má to nějaký smysl, když ta příjmení jsou stejná? :D
Moc děkuji všem, co si tuto mojí otázku přečetli a budu rád za každou reakci, děkuji :)

Nejlepší odpověď
Drap

Sňatek se nedělá z důvodů příjmení. Příjmení je jen ta tečka na konci.

Další odpovědi
marci1

To je úplně v pohodě. Znám několik takových manželství. Oba dva měli stejná příjmení, vzali se a vše v poho a o.k. 🙂

Kepler

Instituce rodiny není jen o shodném příjmení. V manželství jde o mnoho právních aspektů, které se týkají i potomků. Po staru: potomek nebude „bastard“ – omlouvám se toto pejorativní označení.

klumprt

Příjmení je jen taková drobnost a záměr mít stejné příjmení by neměl být hlavním důvodem svatby. Je třeba si předem zjistit, co manželství ve skutečnosti obnáší. Jedná se především o právní záležitost, pro někoho může být důležité i z morálních a náboženských důvodů. Změna příjmení jednoho z manželů (může to být i ženich) je spíše jen záležitost tradic a může mít určitý emocionální význam. Není povinná, oba manželé si mohou ponechat původní příjmení nebo mohou používat obě. (Což mě přivádí k jiné zajímavé otázce, jestli by se někdo mohl jmenovat např. Svoboda-Svoboda). Manželé se pak musí dohodnout, jaké příjmení budou mít jejich děti.
Tím, že by vám oběma zůstalo původní příjmení a přitom byste měli oba stejné, tak byste to celkem vyhráli. Vyhnete se pak různým drobným starostem, které jsou se změnou příjmení spojené (úřady, banky apod.).
Před svatbou ovšem doporučuju nastudovat si něco z rodinného práva, abyste skutečně věděli do čeho jdete a byli schopni se rozhodnout po zralé úvaze.

atlas

určitě jo!!!

ivzez

Sňatek má smysl v případě,
že o něm nemáte pochybnosti.

Dochy

Pokud vám nejde o náboženské důvody, pak určitě vás budou zajímat ty právní. Manželé jsou hodnoceni trochu jinak např. při žádosti o půjčku/hypotéku, možnost vyzvedávat si vzájemně poštu (v některých případech), některá další práva pro úřady (zastupování v případě vážných zdrav. problémů), jednodušší jednání s úřady ohledně dětí, dědictví, …
Možná nevýhoda: bude se automaticky předpokládat že jste jedna domácnost se vzájemnou vyživovací povinností, což může znamenat že nedosáhnete na některé sociální dávky (V současnosti je z těchto důvodů dost párů nesezdaných – sice jde prakticky o podvod, ale co, peníze jsou přeci důležitější. Další věc je, že za to může i poněkud nedotažená sociální politika)

terry

Krom toho, že příjmení je nepodstatné, můžete se dohodnout já zcela jiném jménu, co myslíš tou jistou prací?
Žádné zaměstnání není 100% jistota a živnost či podnikání pouze za některých podmínek.