Jsou mladí v současnosti méně odpovědní než mladí z 20. století, třeba 70.-80. let?

Nejlepší odpověď
marci1

V dnešní době chápou někteří mladí tak trochu „špatně“ pojmy demokracie, svoboda, volnost, svoboda slova ap. Nechávají se živit rodiči, práci si ani nehledají a baví je prožít den tak, že spí do oběda, poté vyrazí někam do hospody s kamarády a v noci se „milostivě“ vrátí zpět k rodičům. Tam na ně čeká jídlo, teplo, postel, vyprané a vyžehlené oblečení. Zaslechla jsem jednoho jak pronesl : „Za těch pár šupů chodit do práce ? A co bych z toho dne měl, kdybych chodil do práce ?“. Naštěstí nejsou všichni stejní. Znám hodně šikovných mladých lidí, kteří nechtějí život prospat a „propít“ v hospodě. 🙂

Další odpovědi
led

Porovnávať mladých v rôznych spoločenskopo­litických obdobiach bez spojenia vplyvu spoločnosti na mládež je zcestné. To starecké „my, keď sme boli mladí, boli sme iní, boli sme zodpovednejší, boli sme slušnejší,…“ ak je vytrhnuté z kontextu, nie je vždy pravdivé. „Dalo se na nás dříví štípat…“, naozaj? Neboli sme aj my rebeli a nepýtali sa starší „kam ta mládež speje, nemajú žiadnu zodpovednosť v sebe…“?
Pojem zodpovednosť, aj keď navonok je rovnaký, sa mnohokrát líši od aktuálneho spoločenského chápania, spoločenského zriadenia.
V 70–80-tych rokoch, keď pracovať bola povinnosť, sa zodpovednosť zameriavala okrem vlastnej osoby aj na školu, prácu, rodinu a spoločnosť.
V súčasnosti, keď už práca nie je povinná, sa táto zodpovednosť zúžila prevažne na vlastné okolie. Spoločnosť, práca sa stali len akýmsi zdrojom pre tvorbu osobného zisku.

annas

Řekla bych, že mladí byli v minulosti víc spolehliví.

Dalo se na nich dříví štípat. Jenže kdo dnes štípe dříví? 🙂

Dnes ve svobodné společnosti jsou si všichni rovni. Pocitvi nepoctiví, pracovití nepracovití., čestní nečestní atd.

jirkajirka

Mladý člověk si svoji zodpovědnost musí vypracovat svými životními zkušenostmi. Příklady od rodičů. Tak.Tak dnešní mladý člověk , nebo před sto lety bude v očích těch starších, až starých, vždy trochu lehkomyslný a nezodpovědný. Je to dáno mládím.Vždy ti staří budou říkat,,Jo to za našich mladých let nebylo nebo nemohli jsme si to dovolit"
Doplňuji:
Myslím si,že mladí lidé do roku 1989 spíše dospívali a naučili se zodpovědnosti. Bylo to dáno tehdejšíma podmínkami Učni se učili pro daný podnik kde po vyučení pracovali,vyso­koškoláci po promoci dostávali umístěnky do různých podniku.Sice se to každému nelíbilo jít z Prahy pracovat třeba na Šumavu.Postupně se to vždy nějak vyřešilo. Dnes převážná část po ukončení studii je na pracáku a starají se o ně dál rodiče.Do pracovního procesu se tak zařazují mnohem později.

mosoj

Ti co byli za minulého režimu nezodpovědní, jsou dnes o mnoho více nezodpovědnější !! a naopak.
Poměr ale neznám. řekl bych že se nezměnil.

Fienir

V 70. – 80. letech jsem nezil, ale dobou se clovek musi chovat odpovedneji a samostatneji, takze myslim, ze je to naopak, dnesni mlady clovek je vice odpovedny nez mlady clovek v 70. – 80. letech.

anonym

Nemyslím…
😉
Spíše se domnívám, že s celospolečenským rozřířením ´možností´ se i oni mohou více projevovat.

Awe

Né úplně všichni, ale řekl bych že 90% ano.

huxa

Nějaké výzkumy na to asi nebudou, tudíž v potaz budu brát pouze Českou populaci-během jedné generace se toho moc nezmění, tudíž určitě razantní skok mezi odpovědností nebude. Z právního hlediska-nejsou méně odpovědni, spíše daleko více.

Roman71

Podle toho co sleduji kolem sebe, tak si určitá skupina mladých myslí, že „být svobodný“ znamená, že si „můžu dělat co chci“ bez ohledu na zodpovědnost.

Pojem svoboda tak získává příchuť anarchie :)