ricco

Je vhodné oslovovat úředníky jménem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jen když se dobře znáte a jen mezi čtyřma očima.

Další odpovědi
marci1

Já bych to viděla takto: Pokud známe jméno úředníka, ať už z informace uvedené na dveřích kanceláře, nebo má úředník připnutou jmenovku na sobě, pak můžeme oslovit úředníka příjmením: „pane Nováku“. Jistě nám to zlepší komunikaci. Všimněme si, že nás často úředník oslovuje také jménem (příjmením). 🙂

anonym

úředníka je třeba oslovit co nejzdvořileji, vaše jasnosti, jasnozřivosti, velebnosti, zkráceně vašnosti … pokud má navíc hodnotný titul „Bc v oboru cestovní ruch, tělesná zdatnost a obluha facebooku“ je třeba titulovat náležitě „pane profesore/pro­fesorko“

paul1

Ku "geOrge: jeden hezký pozdrav mám z fimu od Vlasty Buriana – vaše první poschodí (vaše prevazchaditelstvo)

led

V úradnom styku pán/pani (alebo podobne) a priezviskom, prípadne titulom, alebo aj titulom (funkcie, profesným) s priezviskom. Platí hlavne, ak daný úradník je na svojom pracovisku.
V súkromnom styku, rovnako ako ho/ju oslovujete aj mimo úradných hodín. Platí len mimo úradníkovho pracoviska.
Týmto spôsob rozlišujete pri oslovení, či spolu jednáte oficiálne, úradne, alebo súkromne.

Sú ľudia, ktorí si úrad, tituly a funkcie prenášajú aj do súkromia…

ivzez

Není to vhodné, dokonce bych řekla, že je to nezdvořilé.

Možná oslovení:
Paní/pane + příimení v 5. pádě → Pane Dvořáku
Paní/pane + titul v 5. pádě → Paní inženýrko
Paní/pane + funkce v 5. pádě → Paní ředitelko

V úředním styku jsou lepší poslední dva způsoby.