talka

Jaký původ má slovo „veta“? (Je po něm veta.)

Od „veto“ snad ne?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo veto nemá nic společného s výrazem veta. Liší se původem i významem

J. Rejzek uvádí

"veto ‘projev nesouhlasu, který umožňuje zmařit určitý záměr i proti přesile hlasů’, vetovat.
Přes moderní evr. jazyky (něm. Veto, fr. veto) z lat. vetō ‘zakazuji, zabraňuji’ od vetāre ‘zakazovat’.

Veta – částečně se ltší s pohled etymologů J. Rejzka a V. Machka:.

1 ".odveta, odvetný. Dříve odvet (Jg), nejspíš z p. Ve starší č. bylo veta za vetu = stejné za stejné. – užití jen v tomto obratu. uvádí V. Machek.

‘odplata, odveta’, stč. být s kým vet ‘vyrovnat se s někým’. Přejato z něm. (srov. wett sein ‘být si kvit’),

2 veta přísl. (být veta po někom, po něčem ‘být konec s někým, něčím’). Stč. býti s kým vet ‘být s někým vyrovnán’, vetovati sě ‘sázet se’ ze střhn. wette ‘splacený,vyří­zený,vyrovnaný’,wet­ten ‘sázet se, dávat fant’.

Ze spojení wette sīn ‘být splacený, skončený’ se pak vyvinul č. význam ‘být konec s něčím’. Germ. slovo znamenalo původně ‘zástava,fant,zá­vazek’,odtud i angl.wedding ‘svatba’"

Machek k tomu bodu uvádí jen rčení – je po něm veta. Už je veta =je zle. Odkaz na střhněm. w3tt3 = finiltus.

Další odpovědi
ivzez

Souhlasím s Vámi i s Annas.

Slovo veta nemá nic společného s latinským veto.

Viz:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=ve­ta

ratava

Ano, z latinského veto — „zakazuji“…

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/veto#etymo­logie
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/veta
ve významech http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=ve­to

dle http://www.cnrtl­.fr/etymologi­e/veto (strojový překlad…):
LAT slovo význam „jsem proti, omezuji“, 1repers. SG IND. Pres. of vetare 'není povolit, bránit, zákaz". Tento vzorec byl použit v Římě Tribuni proti dekrety senátu.

Doplňuji:
tato (moje) odpověď je v uvedeném významu špatná- pardón… nechávám pro příspěvky v diskuzi, aby byla zřejmá návaznost…

Agneta

Mě to zní sanskritem:D

Védský sanskrit

Nejstarší kulturní památkou, ve které je staroindický nebo védský sanskrit používán je Rgvéda. Je velice těžké zařadit Rgvédu do přesného období vzniku. Tyto hymnické texty se učily nazpaměť v rodinách bráhmanů a jejich písemná podoba vznikla mnohem později. Podle některých indologů pocházejí nejstarší texty psané védským sanskrtem z doby 2000 př. n. l., na rozdíl od znormovaného sanskritu, který byl kanonizován gramatikem Páninim ve 4. století př. n. l. Védský sanskrit, kterým jsou psány všechny čtyři védy se liší od klasického sanskritu tím samým způsobem, jako se liší homérovská řečtina od řečtiny klasické.
Slovo véda se nám ve slovanských* jazycích zachovalo, je minimálně 10 000 let staré, i když dnes s malým významovým rozdílem…= věda. :D

*) v ostatních indoevropských jazycích (germánské a románské) v této pův. verzi neexistuje

talka

To ratava
annas
Slovo veto nemá nic společného s výrazem veta. Liší se původem i významem (odveta)

annas

Ad talka – I v odkazu na jazykovou příručku je uvedené.

veto – podst. jméno r. středního
příklady: vyslovit veto; mít právo veta

poznámky k heslu: zpravidla v č. jedn.

jiné je: veta, přísl. Je po něm veta.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=ve­ta&ref=veto

ratava se zřejmě přehlédla.

ratava

jojo, zbrklost :o) mazat to nebudu, alespoň budou vidět obě (i ta špatná) možnosti (a po smazání by příspěvky v diskuzi byly trochu divné…)… třeba se to bude někomu hodit…