Retko

Co znamena tato veta „Vyřknout ortel nad nemocnym“?

Vyřknout ortel nad nemocnym.

Nejlepší odpověď
quentos

ortel = rozsudek, v tomto případě nejspíše rozsudek smrti, tzn. má se pravděpodobně na mysli provést na něm eutanazii (nebo i jen vyřknout pesimistickou diagnózu, že se nemá šanci uzdravit)

Další odpovědi
annas

Je pravda, že ortel znamená rozsudek smrti, ale je to slovo zastaralé, Pochází ze slova ordál (germánský původ), odvozuje se z něho jak německé Urteil (rozsudek), tak starší české ortel.
U nás se ortely smrti vynášely ve středověku. Jedním ze zvláštních druhů soudního řízení byl až do konce 14. století tzv. Boží soud – ordálové řízení. Pokud totiž ani jedna strana nemohla při nějakém závažném procesu dokázat svou nevinu (a tím pádem vinu strany druhé), mohl soud přikázat, že pravdivé tvrzení prokáže bůh. Soudci zde nerozhodovali, pouze sledovali, zda jsou dodržována pravidla, při nichž dotazování probíhalo. Po skončení konstatovali výsledek, který byl výsledkem božího rozhodnutí, a tedy mimo jakoukoli kritiku. Až do konce 14. století byly u nás rozeznávány následující formy ordálu: soud vody, soud žhavého železa, soudní souboj, ordálová přísaha, losování.

Ordál vody byl založen na přesvědčení, že voda jakožto živel čistý svázaného provinilce buď přijme (pokud se utopí, je nevinen), nebo nepřijme, resp. Odmítne jej přijmout a je tedy nevinný.

Zdroj: http://www.ma­turita.cz/refe­raty/referat.as­p?id=3813

vecernice

Říct nemocnému diagnozu,atˇuž je jakákoliv.