Tw!st

Jaký má smysl tvrzení „za peníze si zdraví nekoupíš“?

Jaký má smysl tento argument? V jakém smyslu to může někdo tvrdit? Ano, je to v podstatě pravda že když má někdo třeba rakovinu, tak už mu peníze moc nepomůžou. Jaký má ale smysl když se člověk touto frází neustále ohání? Abych to zasadil do kontextu… Dejme tomu že člověk řekne „budu na sobě teď hodně pracovat, abych měl v budoucnu hodně peněz“ a druhý člověk mu na to odvětí „za peníze si ale zdraví nekoupíš“. A co to s tím má společného? Když člověk nebude mít peníze, tak bude zdravější? Taky ne, tak jakou to má s tím souvislost? Je to stejný nesmysl, jako kdyby někdo řekl „naučím se další cizí jazyk“ a druhý člověk mu řekl „ale když budeš umět víc jazyků, tak si tím na zdraví nepřilepšíš“. Nebo „budu se starat o zahradu a pěstovat na ní květiny“ „ale zahrada s květinami ti zdraví nepojistí“ úplně stejná nepatřičná odpověď typického nic nepřejícího závistivého člověka, který závidí, že se druhý o něco snaží nebo na něčem pracuje. Titanik byl také plný zdravých lidí a bylo jim to úplně k ho*nu. Těším se na vaše názory, hezký den.
Děkuji IceT za dobrou odpověď, která mi jako jedna z mála dává celkem smysl. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Říká se, že „za peníze koupíš dům, ale nekoupíš domov, koupíš postel, ale nekoupíš spánek, koupíš léky, ale nekoupíš zdraví, koupíš Bibli, ale nekoupíš spasení.“

Zdraví je stav, vlastnost, nemá existenci hmotnou, jsou to naše představy, pojmy, k nimž docházíme myšlením, uvažováním atd.
Takže zdraví tělesné, duševní je náš vnitřní pocit, že je či není všechno v pořádku. Zdraví je v našich hlavách. tedy v mozku.

Považuj itudíž zdraví za subjektivní pocit pohody, když vše v těle pracuje tak, jak má. Když nás něco začne třeba bolet, zývší se teplota, máme zažívací potíže, uvědomíme si, že se něco děje, – objeví se nemoc. .

Abych se uzdravili, volíme různé prostředky. Buď léčíme příčiny – alternativní medicína, nebo následky – klasická medicína. Lékař léčí, příroda uzdravuje.

Peníze se mohou odrazit na zdravotním stavu v tom smyslu, že si může někdo třeba zaplatit „lepšího lékaře“, nadstandardní péči, nebo účinnější léky. Takže si dotyčný platí léčení, aby se uzdravil, nikoliv zdraví.

Z toho plyne, že si opravdu zdraví za peníze nekoupíme, cítíme, že máme nemocnou duši, srdce, žaludek, nohu aj., tudíž úsloví je pravdivé. Nemohu přijít k lékaři, do lékárny a říct: prodejte mně zdraví, ale jen poraďte, jak mám zdraví získat.

Jde o přenesení významů na základě vnitřní souvislosti. Čeština je v tomto směru jazykově bohatá. Je třeba rozumět tomu, co jsou abstraktní a co konkrétní podstatná jména, co si můžeme koupit, co nikoliv, co je hmotné ,co je nehmotné.

Zdraví nekoupíš, nemoc neprodáš …

Další odpovědi
iceT

Má to smysl ten, že pokud budeš dřít jako kůň od nevidím do nevidím, tak si zhuntuješ tělo a odrovnáš organismus, ( už slyším kohosi, že dost peněz se dá vydělat i nefyzickou prací, ale zase to odnáší psychika a nervy ) viz třeba sportovci, ti jdou brzy do sportovního důchodu… Jako ano, mají nahrabáno, ale taky spoustu zahojených zlomenin, zničený klouby a podobně. Takže ano jsou sice zvenku zdraví, ale dovnitř nikdo nevidí. Ano, dají se voperovat umělé klouby, nahradit některé vnitřní orgány, ale pak už člověk není zdravý jako od narození.

anonym

Tvrzení je pravdivé, ale nechápu proč si z něj dělat hlavu? Proč se neříká, že z dobrého zdraví si peníze neseženeš? Protože, by to pak bylo jednoduché? Právě, že hodně lidí na zdraví kašle a pak nechápe proč se tělo chová tak a tak. Prachy nic moc neznamenají. Jsem rád, že jich nemám příliš nazbyt, protože vím, že mi kazí charakter. To je, ale můj osobní názor. Naopak tobě přeju hodně peněz, ale i dobré zdraví, protože nejsem závistivý a přitom jsem na tom zdravotně bídně. Lidi by měli být hlavně spokojeni sami se sebou a zamést si před vlastním prahem, než se začnou navážet do druhých. Proč nemůžeme být všichni bohatí a zdravý? Dobrá otázka.

Kepler

Já to chápu tak, že přednější je zdraví, než peníze. K čemu ti jsou, když žiješ okleštěný a ubohý život? Nebo ti brzy hrozí smrt? Peníze léčit neumí, jen v některých případech. Já to jinak znám taky jinak – jako když Vlado Muller zpíval: za štěstí si prachy nekoupíš. Ale ten to myslel ironicky.

anonym

Ano, typický argument nepřejícných lidí, co na ničem nepracují, životem jen tak proplouvají a sami moc peněz nemají. Nebo už ti to někdy snad řekl úspěšný, šťastný a bohatý člověk? :)

Logicky, je to tvrzení beze smyslu.

mosoj

A ca na tom není pravda ?
Nesmysl z toho děláš ty, protože to dáváš do nesmyslných souvislostí.

SEOguru

Je to svätá pravda: https://www.top­zdravie.sk/blog-o-zdravi/

annas

Ad Twist, omylem jsem obodovala vaši otázku. Bohužel, stalo se, není možné změnit.

annas

Nesouhlasím totiž s jejím zněním, není to nic osobního. Děkuji.

anonym

Kepler, jako jasně, ale mnohem radši budu brečet ve Ferrari než v autobuse.

Kepler

Ano, brečení ve Ferrari je mnohem luxusnější a umřít na Maledivách ve věku 30 let taky. Ty už dávno budeš hnít a tví zdraví vrstevníci si budou užívat života dál. Však na to později přijdeš sám, až jednou dospěješ. Pokud teda vůbec někdy dospěješ.

anonym

Radši 30 let žít šťastný v luxusu než 90 let v chudobě. Ne všichni moji vrstevníci si budou užívat.

Ale co ty víš, třeba je to po smrti lepší, i když můj názor je ten, že po ní nebude vůbec nic. Tvůj argument tímto ztrácí hodnotu.

Čas se ti krátí, když tak mi pak dej nějaké znamení, třeba tím, že mě budeš strašit ve snech, možná, že po smrti vážně něco je.

Kepler

Naopak můj argument tímto nabývá hodnoty, máš to nějak popletené. Po smrti není nic, tak si ho hodlám užít co nejdéle. Peníze pro kvalitu života neznamenají všechno. Mezi námi je minimálně dvougenerační rozdíl a tak se na to koukáme každý jinak. Dřív jsem si takové peechoviny jako ty myslel také.

anonym

Kde říkám, že peníze pro kvalitu života znamenají všechno? Jak můžeš vědět, že jsem minimálně o 50 let mladší než ty + to, že jsi starší, znamená, že máš pravdu? Jelikož smysl života žádný člověk nezná, není možné, aby jsi ho druhým vyvracel.

mosoj

Ježíš. Každý, kdo si přečte tvoje zdejší projevy, pozná, že jsi ještě neopustil základní školu.

anonym

Smysluplná argumentace a konstruktivní kritika ti asi nic neříká, viď? Tak, jak se projevuješ ty, se projevují děti ve školce.

Kepler

Podle tebe asi znamenají, aspoň to tak nějak vypadá. Kolik je ti let skutečně nevím, ale svým projevem mi tak připadáš. Netvrdím, že mám pravdu, je to jenom moje zkušenost. O smyslu života se diskutuje, co je člověk na světě. Nakonec měl asi pravdu pan Werich: život je o tom, abychom jej prožili. Ono se s tím totiž nic jiného dělat nedá.

Tw!st

Kepler: Ale to, že člověk má peníze přece nemá souvislost se zdravím.
Zkus se nad tím zamyslet z jiného úhlu. Představ si, že jsi mladý a třeba zdědíš velké peníze po kterých třeba ani nemusíš tolik toužit a neznamenají pro tebe tolik, třeba dáš ještě polovinu z nich ještě na charitu. Pak když se budeš bavit se známými a povíš jim o této příhodě, tak ti ze závisti řeknou: „no, až budeš ve 30ti umírat na Maledivách, tak já si budu hezky žít dál“

Kepler

Já jsem jenom odpověděl na otázku tím, že zdraví je cennější než peníze. To je vše.