mosoj

Jaký je rozdíl mezi křesťanem, katolíkem a evangelíkem ?

Nejlepší odpověď
annas

Definice křesťana: "osoba vyznávající víru v Ježíše Krista anebo náboženství založeno na Ježíšově učení“.

Znaky pravého křesťanství:

Jsou to především tyto tři. I. Pravá víra. II. Zbožný život. III. A radostné doufání v Boží milosrdenství v životě i v umírání. Krátce, víra, láska, naděje: a aby v tom člověk až do konce, děj se co děj, vytrval.

Katolík i evangelík jsou křesťané.
Za zásadní rozdíl považuji ten, že zbožnost katolíka se opírá o autoritu církve, ve vztahu k Bohu má prostředníka. Odpovídá tomu hierarchie církve. . Člověk věří tomu, co učí biskupové v čele s papežem, a je mu zaručeno spasení a život věčný.
--

Evangelík je rovněž křesťan, ale na rozdíl od katolíka je každý věřící před Bohem zodpovědný sám za sebe. Člověk není spasen svou poslušností církvi, ale vlastní vírou v Boží milost. Církev lidem radí a vede je k tomu, aby důvěru, kterou jim Bůh dal, mohli naplnit co nejlépe a nepromarnili tak příležitost, která jim byla dána.

S tím, co jsem napsala, souvisí i organizace církve a menší rozdíly v pojetí Bible.

Nejvyšší autoritu u evangelíku má Boží slovo, nikoli nějaký „úřad“ jako u katolíků..

Upřesněno z odkazu
http://brno1.e­vangnet.cz/no­de/337

Další odpovědi
anonym

To je na dlouhé psaní a proto odkaz.

http://www.vi­ra.cz/otazky/E­vangelici-a-katolici-rozdil.html?fu­llweb=1

Pepa25

Křesťan – pokřtěný věřící, který může být katolík (člen katolické církve) nebo evengelík (v některé protestantské církvi).

Lamalam

Katolík i evangelík jsou křesťané

Roman71

Křesťan je především hluboce věřící člověk, ctitel Pravého Boha s výsadou oslovovat Ho jeho skutečným jménem a následovník Ježíše Krista (způsob života a kazatelská činnost). Kolik „křesťanů“ zná a používá jméno Pravého Boha?

Jediným prostředníkem mezi člověkem a Pravým Bohem podle Bible je Ježíš Kristus, nikoliv církev. Uctívání tzv. svatých, nemá biblický základ. Uctívání náleží jedině Bohu, Stvořiteli, nikoliv stvoření. :)

Nuk nuk

Vzhledem k to, že otázka je uzavřená, vkládám svou odpověď pouze do diskuse.
Křesťan je člověk, který věří, že Ježíš Kristus je Boží Syn a Spasitel.

Katolík je příslušník (člen) katolické církve. Katolík kromě výše zmíněného ale uznává řadu světců, modlí se kromě k Bohu také k nim a především k Panně Marii. Katolík také uznává určitou nadřazenost a hierarchii duchovních.

Evangelík je člen církve evangelické. Evangelíci neuznávají svaté ani papežský řád. Patří mezi tkzv. „protestanty“ nebo nověji „evangelikály“.

Evangelikálové jsou prakticky všechny církve, které neuznávají a nemodlí se ke svatým a papeže nepovažují za hlavu církve. Evangelíci jsou ale jen jedni z nich, denominací sem patří více.

anonym

Evangelík se modlí jen k Bohu. Katolik i ke svatým, patronům.
Aspoň co mi kdysi řekla babička (katolička).