Nevíteto?

Proč se plášť Panny Marie maluje většinou modrý?

Symbolizuje to něco?

Nejlepší odpověď
annas

Proč? Souvisí především s tím, že v 11. a 12. století se modrá stala módní barvou a její symbolika se pak objevila i v umění.

--
Jdee o tozv. mariánskou modř
Ve středověku se modrá barva začala objevovat v uměleckých dílech . Setkáváme se s ní i u Panny Marie. . Modrá byla barvou nebe. Modrý háv symbolizoval moudrost, odvahu a také víru. Oplakávání Krista, jedna z fresek Giotta diBondone v Padově, je zřejmým důkazem „modré vlny“, přicházející do Evropyna začátku 12. století. „Freska představuje zármutek nad Kristovým mrtvým tělem a Pannu Marii naposledy objímající syna.“ Oděv Panny Marie je tmavěmodrý a smrtelně bílé tělo Kristovo, které drţí v náručí, s tmavou látkou kontrastuje JModrá je zde výrazem smutku.!

Podle Bakalářské diplomové práce Význam a symbolika barev ve středověku od Michaely Sochorové z MU Brno, 2013..

Panna Maria bývá v ikonografii znázorňována v oděvu různých barev, které jsou v konečném důsledku symboly jejího ( Božího) syna:
např. v oděvu bílém, zeleném, hnědém a modrém.
Bílá = barva čistoty
Zelená – naděje – očekávání narození Ježíše Krista
Hnědá – barvou země, barvou úzkosti.

Modrá je barvou oblohy (nebe) …Maria je obrazem nebeského člověka (1 Kor 15,49). Ale symboliku modré v souvislosti s Pannou Marií můžeme vnímat i eucharisticky ( Jan 6, 30– 33.48–51). .. Maria je matkou „hostie při přijímání = nebeského chleba“. jehož prostřednictvím Ježíš sestupuje z nebe a dává život světu, dále jejhoí zjevení,, neposkrvněné početí, Matka sedmibolestná atd.

Oděv Marie nejen zakrývá tělo ale ho i zahřívá a zdobí. Marie nejen v sobě skrývá tajemství vtěleného Ježíše, , ​​ale mu i věnuje (mateřskou) lásku … Modrá je zde symbolem morálky,

http://www.fran­tiskani.sk/spi­rit_duchovne_poz­dmarii.php

dejavu zřejmě zapomněla vložit odkaz, takže dodávám.

https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A0a­ty+Panny+Mari­e+jsou+podle+k%C5%99e­s%C5%A5ansk%C3%A9+i­konografie+od+druh%C3­%A9+poloviny+prvn%C3%AD­ho+tis%C3%ADci­let%C3%AD+modr%C3%A9+a+%­C4%8Derven%C3%A9­.+Nahradily+p%C5%AF­vodn%C3%AD+Ma­rii+p%C5%99ipi­sovanou+barvu+pur­purovou.+Setk%C3%A1v%C3%­A1me+se+%C4%8Das­to+s+kombinac%C3%AD+o­bou+barev+se+zla­tou.+Tento+akor­d+m%C3%A1+v+tom­to+p%C5%99%C3%AD­pad%C4%9B+op%C4%9Bt+sym­bolickou%2C+a­nebo+konkr%C3%A9tn%C­4%9Bji+%C5%99e%C4%8De­no%2C+n%C3%A1bo%C5%BE­enskou+funkci­.&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=tuR1VKuK­DKWK8Qe26YHAAg#rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&channel=sb&q=%C5­%A0aty+Panny+Ma­rie+jsou+podle+k%C5%99e­s%C5%A5ansk%C3%A9+i­konografie+od+druh%C3­%A9+poloviny+prvn%C3%AD­ho+tis%C3%ADci­let%C3%AD+modr%C3%A9+a+%­C4%8Derven%C3%A9­.+Nahradily+p%C5%AF­vodn%C3%AD+Ma­rii+p%C5%99ipi­sovanou+barvu+pur­purovou.+Setk%C3%A1v%C3%­A1me+se+%C4%8Das­to+s+kombinac%C3%AD+o­bou+barev+se+zla­tou.+Tento+akor­d+m%C3%A1+v+tom­to+p%C5%99%C3%AD­pad%C4%9B+op%C4%9Bt+symbolickou%2C+ane­bo+konkr%C3%A9tn%C­4%9Bji+%C5%99e%C4%8De­no%2C+n%C3%A1bo%C5%BE­enskou+funkci.

Další odpovědi
dejavu

Šaty Panny Marie jsou podle křesťanské ikonografie od druhé poloviny prvního tisíciletí modré a červené. Nahradily původní Marii připisovanou barvu purpurovou. Setkáváme se často s kombinací obou barev se zlatou. Tento akord má v tomto případě opět symbolickou, anebo konkrétněji řečeno, náboženskou funkci.
Tím, že byla Marie povznesena na nebeskou královnu, byly na ni přeneseny atributy a symboly panovnické světské moci – a s tím související vladařské barvy – červená a modrá. V sochařství a malířství západní církve bývá Mariino spodní roucho zpravidla červené a plášť je modrý na znamení toho, že lidská a pozemská podstata Mariina byla překryta oduševnělou nebeskou modří.

famen9

Co já vím nemůžeme všechno vědět

Hejhej

proc tolik informaci annas.panna marie je cista a kdyby mela cervenou tak by to bylo blby. vubec nevime spolecne s famen9 ze nemuzes vedet vse.