valecek

Jaký je fyzikální princip působení gravitace?

Co se mění ve struktuře hmoty na kterou působí gravitační či jiné zrychlení?
Co má společného tento fyzikální jev s setrvačností?

Nejlepší odpověď
mosoj

Vím že jsi se na to ptal. Tak ať ti to vysvětlí ti, co tak chytře odpověděli.
Princip gravitace dodnes nikdo nerozluštil. Snad jenom na Odpovědích. Prostě gravitace je závislá na hmotě tělesa a co ji způsobuje zatím nikdo neví. Nicméně gravitace je příčinou obíhání planet kolem hvězd a určuje tvar drah všech těles a seskupení ve vesmíru.

S rotací je to asi takto : http://vesmir­.stoplusjednic­ka.cz/proc-se-vse-ve-vesmiru-otaci-kolem-sve-osy
Nicméně také z toho nejsem moudrý, ale setvračnost tam hraje svoji roli.

Další odpovědi
Usoman

Laicky: Atomy se skládají z protonů, neutronů a elektronu. Atomové vazby jsou velmi silné. Přesto se gravitace či zrychlení projevuji deformací čili nepatrnou změnou vzájemné vzdáleností těchto částic.

A setrvačnost je zjednodušeně energie pohybu. Kulka, která se po výstřelu pohybuje rychlostí 3000 km/h má logicky větší energii než kulka, co let třeba 2800 km/h. Dále v tom kromě rychlosti hraje roli i hmotnost objektu. Zkus po kamarádovi hodit tenisákem a pak ocelovou koulí stejné velikosti a okamžitě ti řekne odpověď, co má větší setrvačnost.

Cenobita

Jsou dva pohledy na gravitaci:

  1. hmota přitahuje hmotu podle Newtonova gravitačního zákona, tím silněji, čím je více hmoty a tím více, čím jsou tělesa blíže
  2. hmota deformuje časoprostor a tato deformace je zakřivením časoprostoru, do kterého hmota padá jako do potenciální jámy. Pro překonání gravitace je potřeba dodat energii aby bylo možné tělesa z potenciální jámy vytáhnout. Nejstrmější deformaci prostoru představuje černá díra, kde je tak strmý pád do potenciální jámy, že jej není možné překonat pro jeho strmost.

bambulaušatý

Ahoj, docela logicky je vše o gravitaci vysvětleno na těchto stránkách:

www.gravitace-princip.cz

Zdroj: www.gravitace-princip.cz