ANONYMKA-248

Fyzika-slovní úloha

Prosím poraďte.. :)) Jaký příkon musí mít motor nákladního výtahu,který vyveze kabinu s nákladem o celkové hmotnosti 3 t do výšky 18 m za 30 s?Účinnost motoru je 75%.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

vytažením kabily výtahu se změní potenciální energie tělesa, musí se vykonat práce je síla působící po dráze

E = mgh je jako W = F* s (jen za F je schováno m*g je – hmotnost a gravitační zyrchlení to je konstanta 9,81) a místo h je s (to je dráha v obou vztazích)

Fyzika není o naučení se mechanicky vzorce, ale vědět z čeho ty vzorce vznikly.

3 tuny jsou 3 000 kg * gravitační zrychlení to je 9,81 tedy 29 430 N a ještě přinásobíme dráhu 18 m to vyjde 529 740 Joulů

Výkon je práce za čas takže vydělíme 529 740 / 30 s to je 17 658 W, ale ve skutečosti musí být výkon motoru o něco větší protože jsou různé vlivy např. tření, motoru se část elektřiny „spálálí“ jako teplo v plechách, elektrickým odpororem, jalovým proudem, …

takže vypočtený výkon vydělím účinností a to je 17,68 /0,75 23 544 W tedy 23,5 kW nejbližší vyšší normalizovaný je 30kW