Tw!st

Jakou vybrat zrcadlovku ?

chtěl bych zrcadlovku do 15 tisíc. na focení např na dovolené ale třeba i makro fotky. padl mi do oka Pentax K-50. je to dobrá volba nebo kterou by ste mi doporučili ? díky.

Nejlepší odpověď
Hornisse

Zcela se ztotožňuji s tím co napsal Hlada. Navíc bych ještě přidal můj názor – pokud se potřebuješ ptát na takovou otázku a máš rozpočet jaký máš, raději nech zrcadlovku zrcadlovkou a kup si profesionální kompakt. Něco na způsob Canon G1 X

Ony ty levné zrcadlovky většinou nebývají nic moc a proti kompaktům nenabízejí prakticky nic navíc. Se setovými objektivy bývají ve spoustě věcí i horší. Ber to tak, že nejnižší řady zrcadlovek jsou určené pro frajírky co si myslí, že její vlastnictví z nich udělá profíky aniž by o focení cokoliv věděli.
Doplňuji:
Jinak K-50 je špičkový, pokud trváš na zrcadlovce, tak je to za ty peníze výborný kup

Další odpovědi
Hlada

U digitální fotografie není rozhodující tělo, ale objektiv. Z vlastní zkušenosti doporučuju obrácený postup. Nejdřív si vybrat objektivy podle svých potřeb a pak teprve tělo. Může se vám stát, že další objektivy ke koupenému tělu budou nekvalitní, drahé nebo se prostě vhodný objektiv nebude vyrábět.

Lamalam

Hornise > upřesni prosím tu spoustu věcí, ve kterých jsou levné zrcadlovky se setovým objektivem horší než kompakty? Např. i ta nejlevnější zrcadlovka má nesrovnatelně větší čip než kompakt, co to dělá s odstupem signálu od šumu a jaký to má vliv na možnost využití vysokých citlivostí je ti snad jasné.

Hornisse

Promiň, ale zjevně se zcela neorientuješ v nabídce. Jistě, v porovnání s běžnými kompakty je rozdíl velikosti čipu obrovský, jenže běžný kompakt není profi kompakt. Zrovna ten Canon G-1 X má skoro stejně velký čip jako APSC. Proti zrcadlovce ale má lepší objektiv, je menší a lehčí. Ergo pokud nepotřebuji měnit objektivy a stačí mi malý základní zoom, je ten foťák v 90% případů lepší, než levná zrcadlovka.

Samozřejmě to nijak nesrovnávám s FullFrame zrcadlovkami s profi objektivy, to už je jiná liga. Jenže ty jsou pro většinu lidí overkill.

Mimochodem, víc než na ploše čipu záleží na jeho hustotě, respektive přesněji na velikosti buněk. Ale to jistě víš.

Lamalam

V nabídce kompaktů se opravdu neorientuju, o profesionálním kompaktu slyším poprvé. Už pár let fotím levným Nikonem D-90 s Nikkorem 16–85 a zatím mě nic nepřinutilo přejít na kompakt.

Hornisse

A málem bych zapomněl, světelnější objektiv na menším čipu podá stejný nebo dokonce lepší výsledek než levný setový objektiv na velkém čipu. To je empiricky prokázáno. Takže jen o tu plochu čipu opravdu nejde

mosoj

Ano pokud chceš fotit v noci a špatných světelných podmínek má APSC čip menší šum a větší dynamický rozsah !
To mají ale i kompakty s výměnnými objektivy.
Jinak za dobrých světelných podmínek udělá kdejaký kompakt lepší fotku než zrcadlovka se seťákem. Opticky, seťák nestačí na současné MB čipu !!!

Jestli neumíš pracovat s hloubkou ostrosti nebudeš mít ani zaostřené fotky v rámci možností seťáku. To jen tak na okraj.