WhiteCrow

Dá se vynikající fotografie nazvat uměleckým dílem?

Nikdy jsem se s tím u fotografie nesetkal, tak bych se chtěl zeptat zda je možné takto fotku označit?

Nejlepší odpověď
annas

Vedou se spory, co to umělecká fotografie je, někdy se také říká výtvarná fotografie, tedy výtvarné dílo..

Za uměleckou fotografie považuji fotografie, na nichž je nějaký „příběh“, motiv, něco, co nám autor sděluje a co by v nás mělo vzbudit příjemné pocity, vyvolat pocit krásy.

Nebo jeho záběr je něčím originálním, neobvyklým. Někdy stiskne hned – chvíle okmažiku ,podaří se nečekaný záběr, jindy třeba u zvířat čekání a stisk vyžadují hodiny a hodiny trpělivosti. .

Fotograf by měl do obrázku vložit i kus sebe. Každý se dívá jinýma očima, někdo má dar využit světla, šera atd., jiný nevidí.

Takže i fotografii je třeba tvořit tak, jako se tvoří umělecké dílo.

Např. výstavy nejlepších fotografií dokazují, co dovedou fotografové zachytit,. Záleží na tom, jak se umí dívat nejen fotograf, ale i divák.

Další odpovědi
Kepler

Samozřejmě, udělat uměleckou fotografii není žádná legrace. Viz třeba Jan Saudek.

led

Umelecká fotografia nedáva len výpovednú hodnotu o zobrazenom objekte, ale a to hlavne, vyjadruje myšlienku, ktorú autor chce divákom fotografiou povedať.

Lamalam

Ano.

Drap

Ano. Je spousta fotografií, které jsou prodávány a hodnoceny jako umělecká díla.

Klaproth

Ano.

anonym

vnímání umění je mimořádně subjektivní záležitost, bez ohledu na to že umělečtí kritici, kteří se živí jeho hodnocením a škatulkováním (de-facto jen vnucováním svého subjektivního pohledu) by to nebyla schopna pochopit, umění se může skrývat skutečně ve všem. Může mít velmi různorodé formy a dokonce by mělo mít, pokud chce skutečně zaujmout.

Emefej

Ano. Některé fotografie si toto označení zaslouží.

Muffz

Pod pojmem umělecké dílo se dá pojmout vše, co si nějaká banda umělců vymyslí. Ať to je jedna čára na papíře, nádherný obraz nebo několik svařených trubek.

Obecně se mi zdá, že čím menší smysl má dílo z logického a normálního hlediska, tím víc je bráno jako umění. Kdyby někdo vzal obrázky z mateřské školky a připsal dolů jméno známého umělce, tak by byli sběratelé schopni zaplatit cokoliv.

h2787142

Úměním může být téměř cokoliv co vytváří nějaký dojem. Třeba i vaření.