scraggy

Jak zjistím, kolik podpisů by měla mít petice, aby se daná věc nekonala, či vůbec nebyla?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Petice je hezká věc, ale většinou neúčinná (aktivizuje veřejné mínění, ale úřady se jí nemusí řídit).
Lepší je dosažení místního referenda, jehož výsledek je závazný. To má dva kroky: nejprve dosáhnout jeho vyhlášení a pak vyhrát hlasování. K vyhlášení jsou informace tady: http://portal­.gov.cz/portal/ob­can/situace/152/159/4­263.html (počet podpisů se obvíjí od velikosti obce). U vlastního referenda je důležitá účast 50% občanů. Otázka musí být ANO x NE.
Doplňuji:
V odkazovaném zdroji jsou i informace k peticím …

Zdroj: http://www.ob­can.ecn.cz/in­dex.shtml?w=u&x­=143690

Další odpovědi
Dochy

Petice je víceméně jen žádost a podpisy pod peticí dokládají, kolik lidí má na dané žádosti zájem a nakolik vážně se peticí má daný úřad zabývat. Petice sama nic nepřikáže ani nezakáže.

anonym

„Kolik podpisů?“ – co nejvíce…
😉
Nezáleží ale na absolutním počtu podpisů, nýbrž na jejich relaci vůči počtu ´dotčených´ občanů.
Např.: -petice s tisícovkou podpisů týkající se obce se dvěma tisici obyvatel bude mít naprosto jiný dopad, než -petice s tisícovkou podpisů týkající se Česka