England1522

Mohou být malé státy v EU nebo v NATO ?

Ahoj, mohou být malé státy např. Monako, Vatikán nebo Lichtenštejnsko v EU nebo v NATO ? sice nemají armádu a fungují u nich ozbrojené složky policie a garda ale mají vlastní hranice s vlastní ústavou ale např. takový Island také nemá armádu a je pod ochranou USA a přitom je členem aliance.
Doplňuji:
děkuju -------------------

Odpovědi
Pepa25

Mikrostáty mají většinou zvláštní dohodu se svým velkým sousedem nebo sousedy o celní unii a případně i ochraně, takže formálně být členy EU nebo NATO být nemusí. Významné pro ně jen je, aby platili základní smlouvy typu Schengen, což si nějakým způsobem s EU ošetří …

klumprt

Za peníze v Praze dům. Pusť chlup a my tě ochráníme. Tak nějak bych to viděl.