příspěvky na péči, osoby do 18 let. a kontrola využívání 2014 ?

Dobrý den,
Kdo dostává PNP za osoby do 18 let ? Je to tak ?

Je to Příjemcem příspěvku je oprávněná osoba, není-li dále stanoveno jinak.

(2) Namísto oprávněné osoby je příjemcem příspěvku

  1. zákonný zástupce, nebo
  2. jiná fyzická osoba, které byla nezletilá oprávněná osoba svěřena do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Kdo kontroluje čerpání a využívání PNP ?

nevím v zákoně jsem to nikde nemohla najít.
děkuji

Odpovědi
anonym

První části sis sama odpověděla, na druhou část ti odpovím, kdo vyplácí, ten kontroluje.

pusinka50

Snad mluvíme o stejném příspěvku, čili příspěvku na nemohoucnost. Pakliže pečujete o osobu mladší 18-ti let, dostáváte příspěvky na každodenní péči Vy, jako pečující osoba v přímém příbuzenském vztahu.
Od 18-ti let věku opečovávané osoby dostává ona do rukou příspěvek, příspěvek je adresován na ni. Situaci můžete zvrátit pouze, když požádáte u soudu o zbavení dotyčné osoby svéprávnosti. To můžete pouze jako jeho přímá příbuzná a pečující osoba na základě lékařského posudku. Když ji/ho soud uzná nesvéprávnou, budete dostávat příspěvek Vy.
Doplňuji:
Ještě dodám, že sociálka chodí na kontroly, jestli o danou osobu skutečně celodenně pečujete. Když Vás nezastihnou, mohou Vám příspěvek vzít.