bolak

Může mi někdo zabavit boty, protože jsou falešný?

Dejme tomu, že si prostě koupím někde na tržnici boty (protože tržnice, to je značka kvality), a pak mě někdo na ulici v těchto botech uvidí, a řekne: „pozor, ty boty odevzdáš, já jsem orgán a tohle je padělek značky XY, sundej je“ a já ani nebudu vědět co to za značku je, protože jsem si prostě koupil na tržnici boty jelikož byly levné, nebylo mi to prodáno s tím že je to voľáké značkové, a že je na tom nějaká fajfka, tři čárky nebo znak kterej by mi měl něco říkat, to mě vůbec nezajímá, můžou mi ty boty sundat?

Nejlepší odpověď
anonym

byl by to extrém, ale pokud máš na sobě padělek, tak jsi mohl sice koupit, ale také sám vyrobit. také jsme si za komanče jako kluci dělali svoje trička. šablonu Adidas a nastříkat sprejem. myslíš že by se to neposuzovalo jako padělek? posuzovalo

Další odpovědi
Dochy

Domnívám se, že se to týká jen zboží určeného k prodeji. Na sobě si nos co chceš…

cochee

Čéče nevím, jestli v tomhle případě, ale četl jsem, když celníci zadrží balík typicky z Asie, je-li tam něco ke zdanění/proclení a najdou tam třeba fejkové Naikí boty, tak je bez náhrady zabaví.

gecco

U nás, zatím, ne…
😉
Ale divil by ses, třeba v Itálii a Francii ti je nejen mohou rovnou sundat, ale tě ještě i trestně stíhat…
😉
Akorát – prozatím se takovými levnými značkami, jako fajfka nebo tři pruhy – a pokud vím, nezabývají, v merku jsou poněkud honosnější značky (a zejména jejich originální či málokusové řady)…
😉

lexx

nasadím si boxera, vytasím smith&wesson 9mm a…ještě nějaké přání ?

Michálek1245

Technicky vzato ano a pokud tu někdo píše že ne, tak je vidět, že opravdu neví, kudy běží zajíc. Jestliže koupíte falešné boty, budete podveden a celý ten případ se dostane na policii, tak PČR může chtít skutečně to, že si od vás boty vyžádá jako předmět doličný, čili důkaz. A vy máte povinnost jí ho poskytnout. Proto si myslím, že je lepší kupovat kvalitní české boty a máte jistotu, že tohle řešit nebudete.

Filip84

To je úplně jednoduché.

Ty kupuješ zboží v dobré víře, že splňuje platným právem na ně kladené požadavky. Odpovědnosti bys se nemohl zhostit, pokud by padělanost byla patrná prima facie, to ale u nějakých bot nikdy není.

Aby Tě mohl „orgán“ zastavit a kontrolovat Ti pravost bot, tak k tomu musí mít ten orgán výslovné zmocnění zákonem (zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí – stát může činit pouze a jen to, k čemu je platným právem aktivně legitimován, jednání praeter legem je vždy protiprávní). A to nemá.

Celní správa Ti, například, může zabavit cigarety bez kolku, ale zároveň celní správa nemá zákonné zmocnění Tě, jenom tak, prohledat. Čistě theoreticky by se, např., mohlo stát, že Tě zajistí (lhostejno, z jaké příčiny) policista, provede u Tebe prohlídku, protože Tě bude chtít umístit do cely, při prohlídce u Tebe najde cigarety bez kolku, zavolá na celní správu a celníci přijedou a Ti je zabaví. Theoreticky. Prakticky to bude opicajtovi někde.

U tabáku bez kolku to zmocnění je, u oblečení ve vlastnictví fysické osoby nepodnikající nikoli. Navíc si nedokážu moc dobře představit, jak zadávají celníci znalečák na každé jednotlivě zabavené boty, tričko, nebo třeba rukavice od Vieta za Kč 30.00. To by je rychle někdo na MV „srovnal“! 🙂